Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
zastosowaniu kulistego zamocowania peryskopu w kadłubie pojazdu.
Po drugie, istniała możliwość szybkiej wymiany pryzmatu górnego, gdyby został on uszkodzony w wyniku strzału z broni strzeleckiej lub odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Wystarczyło odpiąć zatrzaski, a następnie odchylić pryzmat dolny, wysunąć uszkodzony pryzmat górny, a na jego miejsce wsunąć nowy, nie uszkodzony, i zamknąć zatrzask.
Zastosowanie tego rodzaju peryskopu w wieży czołgowej eliminowało konieczność jej obracania wtedy, gdy zachodziła potrzeba obserwacji przestrzeni za czołgiem. Jeszcze większe znaczenie miało jego użycie w polskich bezwieżowych pojazdach pancernych typu TKS i TK3.
Układ optyczny peryskopu zaprojektowano w PZO, a egzemplarze modelowe wykonano w Zbrojowni Nr 2. Badania
zastosowaniu kulistego zamocowania peryskopu w kadłubie pojazdu.<br>Po drugie, istniała możliwość szybkiej wymiany pryzmatu górnego, gdyby został on uszkodzony w wyniku strzału z broni strzeleckiej lub odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Wystarczyło odpiąć zatrzaski, a następnie odchylić pryzmat dolny, wysunąć uszkodzony pryzmat górny, a na jego miejsce wsunąć nowy, nie uszkodzony, i zamknąć zatrzask.<br>Zastosowanie tego rodzaju peryskopu w wieży czołgowej eliminowało konieczność jej obracania wtedy, gdy zachodziła potrzeba obserwacji przestrzeni za czołgiem. Jeszcze większe znaczenie miało jego użycie w polskich bezwieżowych pojazdach pancernych typu TKS i TK3.<br>Układ optyczny peryskopu zaprojektowano w PZO, a egzemplarze modelowe wykonano w Zbrojowni Nr 2. Badania
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego