Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
dziedzic wsi z urzędu jest wójtem gminy. Tym samym ludność wiejska została podporządkowana władzy administracyjnej pana lub jego oficjalisty, chłop mógł być przez niego skazany na grzywnę, areszt lub chłostę.
Inny dekret, o czeladzi wiejskiej, uświęcał prawo dziedzica do "karności domowej", tzn. do stosowania kija wobec służby folwarcznej. Skargi chłopskie zanoszone do władz na samowolę panów odsyłano na drogę sądową: kosztowną, przewlekłą i nieskuteczną. Za to poufne, ministerialne okólniki dozwalały użyć wojska przeciw chłopom odmawiającym powinności.
Rugi chłopskie w latach 1815-1830 nie przybrały jeszcze masowych rozmiarów.
W zachodniej części kraju mnożyły się jednak wypadki, gdy dziedzic "urządzał" na nowo swoje
dziedzic wsi z urzędu jest wójtem gminy. Tym samym ludność wiejska została podporządkowana władzy administracyjnej pana lub jego oficjalisty, chłop mógł być przez niego skazany na grzywnę, areszt lub chłostę.<br>Inny dekret, o czeladzi wiejskiej, uświęcał prawo dziedzica do "karności domowej", tzn. do stosowania kija wobec służby folwarcznej. Skargi chłopskie zanoszone do władz na samowolę panów odsyłano na drogę sądową: kosztowną, przewlekłą i nieskuteczną. Za to poufne, ministerialne okólniki dozwalały użyć wojska przeciw chłopom odmawiającym powinności.<br>Rugi chłopskie w latach 1815-1830 nie przybrały jeszcze masowych rozmiarów.<br>W zachodniej części kraju mnożyły się jednak wypadki, gdy dziedzic "urządzał" na nowo swoje
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego