Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 46
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 1994
była odkupieńcza Jego śmierć i zmartwychwstanie.
Pozostaje niepokojący problem piekła.
Autor wie, że ta świadomość niepokoiła wielkie umysły w Kościele, od Orygenesa do Michaiła Bułhakowa (s. 140) Dawne sobory odrzuciły naukę o "apokatastazie ostatecznej", według której świat po zniszczeniu zostanie odnowiony i wszyscy dostąpią zbawienia.
"Problem jednak pozostał" (tamże), a zawiera się w konieczności pozostania wiernym zarówno słowom Chrystusa, mówiącym o tych, którzy pójdą na męki wieczne, jak i wierze w nieprzebraną Bożą miłość i miłosierdzie.
Kościół o nikim nie orzekł, że jest potępiony i zachowuje w tym względzie mądre milczenie.
Przy okazji Papież, wytrawny znawca pism św. Jana od Krzyża, przypomina
była odkupieńcza Jego śmierć i zmartwychwstanie.<br>Pozostaje niepokojący problem piekła.<br>Autor wie, że ta świadomość niepokoiła wielkie umysły w Kościele, od Orygenesa do Michaiła Bułhakowa (s. 140) Dawne sobory odrzuciły naukę o "&lt;orig&gt;apokatastazie&lt;/&gt; ostatecznej", według której świat po zniszczeniu zostanie odnowiony i wszyscy dostąpią zbawienia.<br>"Problem jednak pozostał" (tamże), a zawiera się w konieczności pozostania wiernym zarówno słowom Chrystusa, mówiącym o tych, którzy pójdą na męki wieczne, jak i wierze w nieprzebraną Bożą miłość i miłosierdzie.<br>Kościół o nikim nie orzekł, że jest potępiony i zachowuje w tym względzie mądre milczenie.<br>Przy okazji Papież, wytrawny znawca pism św. Jana od Krzyża, przypomina
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego