Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
jest niwelator automatyczny Ni 007 firmy Carl Zeiss Jena (rys. 2.35a). Przekrój tego instrumentu przedstawiony jest na rysunku 2.35b. Promień świetlny, po przejściu przez szybkę szklaną (1), doznaje podwójnego odbicia w pryzmacie peryskopowym (2), a następnie po przejściu przez obiektyw (3) i soczewkę ogniskującą (4) pada na wahadłowo zawieszony trójkątny pryzmat (5). Z kolei po odbiciu od połączonego na trwałe z instrumentem pryzmatu (6) trafia na środek krzyża nitek (7) i dalej wpada do okularu (8). Zakres działania kompensatora wahadłowego wynosi , co odpowiada czułości libelli pudełkowej, w którą wyposażony jest instrument.
Niwelator Ni 007 ma mikrometr optyczny, poruszający pryzmat
jest niwelator automatyczny Ni 007 firmy Carl Zeiss Jena (rys. 2.35a). Przekrój tego instrumentu przedstawiony jest na rysunku 2.35b. Promień świetlny, po przejściu przez szybkę szklaną (&lt;HI rend="italic"&gt;1&lt;/HI&gt;), doznaje podwójnego odbicia w pryzmacie peryskopowym (&lt;HI rend="italic"&gt;2&lt;/HI&gt;), a następnie po przejściu przez obiektyw (&lt;HI rend="italic"&gt;3&lt;/HI&gt;) i soczewkę ogniskującą (&lt;HI rend="italic"&gt;4&lt;/HI&gt;) pada na wahadłowo zawieszony trójkątny pryzmat (&lt;HI rend="italic"&gt;5&lt;/HI&gt;). Z kolei po odbiciu od połączonego na trwałe z instrumentem pryzmatu (&lt;HI rend="italic"&gt;6&lt;/HI&gt;) trafia na środek krzyża nitek (&lt;HI rend="italic"&gt;7&lt;/HI&gt;) i dalej wpada do okularu (&lt;HI rend="italic"&gt;8&lt;/HI&gt;). Zakres działania kompensatora wahadłowego wynosi &lt;gap&gt;, co odpowiada czułości libelli pudełkowej, w którą wyposażony jest instrument.<br>Niwelator Ni 007 ma mikrometr optyczny, poruszający pryzmat
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Zapraszamy do udziału w zabawie!

Wybierz słowo
Ile masz lat?
Honorowy Mecenas Plebiscytu

Pobierz e-book "Chwytaj mem" Bartka Chacińskiego!

Honorowy Mecenas Plebiscytu
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych uczestników plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących prawach, dostępne jest w Regulaminie. W przypadku wyrażenia zgód marketingowych współadministratorami danych są Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., na zasadach określonych w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2023"!