Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
zbiorniczkiem w dół pod kątem ok. 50 względem poziomu).
Wskazania termometru maksymalnego przed okresem, dla którego chcemy dokonać pomiaru temperatury maksymalnej powietrza, należy sprowadzić do aktualnej temperatury powietrza przez wstrząśnięcie termometru.
Pomiar najniższej temperatury powietrza na stacji meteorologicznej odbywa się za pomocą termometru minimalnego. Funkcję cieczy termometrycznej pełni w nim zazwyczaj alkohol (toluol). Płyn ten wolno reaguje na zmiany temperatury, stąd zbiorniczek tego termometru ma specyficzny kształt, widełkowaty i wydłużony, zapewniający większą powierzchnię. W zbiorniczku jest zanurzony oznakowany kontrastową barwą pręcik (rys. 2.5.4.3).
Termometr na stanowisku pomiarowym jest umieszczony w pozycji poziomej. Wzrost temperatury i związane z nim
zbiorniczkiem w dół pod kątem ok. 50 względem poziomu).<br> Wskazania termometru maksymalnego przed okresem, dla którego chcemy dokonać pomiaru temperatury maksymalnej powietrza, należy sprowadzić do aktualnej temperatury powietrza przez wstrząśnięcie termometru.<br> Pomiar najniższej temperatury powietrza na stacji meteorologicznej odbywa się za pomocą termometru minimalnego. Funkcję cieczy termometrycznej pełni w nim zazwyczaj alkohol (toluol). Płyn ten wolno reaguje na zmiany temperatury, stąd zbiorniczek tego termometru ma specyficzny kształt, widełkowaty i wydłużony, zapewniający większą powierzchnię. W zbiorniczku jest zanurzony oznakowany kontrastową barwą pręcik (rys. 2.5.4.3).<br> Termometr na stanowisku pomiarowym jest umieszczony w pozycji poziomej. Wzrost temperatury i związane z nim
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego