Typ tekstu: Książka
Autor: Kępiński Antoni
Tytuł: Melancholia
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1974
układu samokontrolującego proces internalizacji nigdy nie zostaje zakończony. Do oceny własnej dołącza się zawsze ocena otoczenia ("co ludzie o mnie pomyślą").
Sumienie, zarówno świadome, jak podświadome (superego), jako najwyższy układ samokontrolujący działa hamująco na spontaniczność aktywności ludzkiej. I wskutek tego osłabia ono dynamikę życia ludzkiego. Gdy dynamika życiowa osiąga swój zenit, jak np. w manii, wówczas zazwyczaj znika lub znacznie słabnie działanie układu samokontrolującego. Człowiek czuje się wolny i szczęśliwy. Dopiero gdy mania mija, rodzi się poczucie winy; niejednokrotnie człowiek wstydzi się swego zachowania z okresu maniakalnego.
To poczucie winy przyczynia się do powstania załamka depresyjnego, który dość typowo następuje po
układu samokontrolującego proces internalizacji nigdy nie zostaje zakończony. Do oceny własnej dołącza się zawsze ocena otoczenia ("co ludzie o mnie pomyślą").<br>Sumienie, zarówno świadome, jak podświadome (superego), jako najwyższy układ samokontrolujący działa hamująco na spontaniczność aktywności ludzkiej. I wskutek tego osłabia ono dynamikę życia ludzkiego. Gdy dynamika życiowa osiąga swój zenit, jak np. w manii, wówczas zazwyczaj znika lub znacznie słabnie działanie układu samokontrolującego. Człowiek czuje się wolny i szczęśliwy. Dopiero gdy mania mija, rodzi się poczucie winy; niejednokrotnie człowiek wstydzi się swego zachowania z okresu maniakalnego.<br>To poczucie winy przyczynia się do powstania załamka depresyjnego, który dość typowo następuje po
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego