Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 08.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
praw pracowniczych i związkowych było ceną, jaką trzeba było zapłacić za przyspieszenie wzrostu gospodarczego i poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw. Wprowadzono zmiany w prawie, które osłabiają pozycję pracowników i dają większą swobodę pracodawcom. ICFTU podaje przykłady: gdy firma jest w trudnej sytuacji, jej kierownictwo może zawiesić na czas nieokreślony układy zbiorowe, a zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego po wygaśnięciu takiego układu pracodawca nie jest obowiązany do zawarcia nowego porozumienia.
Konfederacja wskazuje też, że pracodawcy stosują nieuczciwe praktyki, m.in. zmuszają pracowników do rezygnacji z etatów i zakładania własnych firm (samozatrudnienia), co pozbawia ich wielu przywilejów socjalnych.
Związkom coraz trudniej zdaniem autorów raportu organizować
praw pracowniczych i związkowych było ceną, jaką trzeba było zapłacić za przyspieszenie wzrostu gospodarczego i poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw. Wprowadzono zmiany w prawie, które osłabiają pozycję pracowników i dają większą swobodę pracodawcom. &lt;name type="org"&gt;ICFTU&lt;/&gt; podaje przykłady: gdy firma jest w trudnej sytuacji, jej kierownictwo może zawiesić na czas nieokreślony układy zbiorowe, a zgodnie z wyrokiem &lt;name type="org"&gt;Trybunału Konstytucyjnego&lt;/&gt; po wygaśnięciu takiego układu pracodawca nie jest obowiązany do zawarcia nowego porozumienia.<br>&lt;name type="org"&gt;Konfederacja&lt;/&gt; wskazuje też, że pracodawcy stosują nieuczciwe praktyki, m.in. zmuszają pracowników do rezygnacji z etatów i zakładania własnych firm (samozatrudnienia), co pozbawia ich wielu przywilejów socjalnych.<br>Związkom coraz trudniej zdaniem autorów raportu organizować
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego