Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
ładu społecznego i głosił w "Tygodniku Petersburskim" rezygnację z dążeń do utrzymania odrębnej narodowości. Tendencja ta miała swoje odpowiedniki w nielicznych grupach ugodowej arystokracji poznańskiej i galicyjskiej.
Jednakże te abdykacyjne tendencje spotykały się ze sprzeciwem opinii publicznej, która piętnowała zaprzaństwo jednostek jawnie wysługujących się rządom zaborczym.
Toteż niewielu tylko przedstawicieli ziemiaństwa i burżuazji decydowało się na polityczną współpracę z zaborcą, do której nie zachęcał ich system Paskiewicza.
Natomiast niedawna klęska zniechęciła klasy posiadające do myśli o zbrojnym oporze - tym bardziej że nowe powstanie, jak głosili jego zwolennicy, musiałoby pociągnąć za sobą radykalne przemiany społeczne.
Niektórzy przedstawiciele tych klas, odrzucając drogę rewolucyjno
ładu społecznego i głosił w "Tygodniku Petersburskim" rezygnację z dążeń do utrzymania odrębnej narodowości. Tendencja ta miała swoje odpowiedniki w nielicznych grupach ugodowej arystokracji poznańskiej i galicyjskiej.<br>Jednakże te abdykacyjne tendencje spotykały się ze sprzeciwem opinii publicznej, która piętnowała zaprzaństwo jednostek jawnie wysługujących się rządom zaborczym.<br>Toteż niewielu tylko przedstawicieli ziemiaństwa i burżuazji decydowało się na polityczną współpracę z zaborcą, do której nie zachęcał ich system Paskiewicza.<br>Natomiast niedawna klęska zniechęciła klasy posiadające do myśli o zbrojnym oporze - tym bardziej że nowe powstanie, jak głosili jego zwolennicy, musiałoby pociągnąć za sobą radykalne przemiany społeczne.<br>Niektórzy przedstawiciele tych klas, odrzucając drogę rewolucyjno
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego