Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
transportu molekuł powietrza zaczyna przeważać dyfuzja i stąd w atmosferze, w jej wyższych warstwach wzrasta koncentracja gazów coraz to lżejszych, głównie helu i wodoru, które stają się dominującymi składnikami powietrza na wysokości powyżej 1000 km.

3.2.1. Tlen, para wodna i dwutlenek węgla w atmosferze

Powłoka gazowa otaczająca kulę ziemską, podobnie jak litosfera i hydrosfera, w ciągu minionych miliardów lat ulegała wielorakim przemianom. Pierwotny skład i udział gazów atmosferycznych był zupełnie inny. W pierwszym okresie istnienia Ziemi, w wyniku jej szybkiego stygnięcia, atmosfera zawierała głównie azot, dwutlenek węgla i parę wodną.
Przyjmuje się, że w wyniku oddziaływania promieniowania nadfioletowego zaczęły
transportu molekuł powietrza zaczyna przeważać dyfuzja i stąd w atmosferze, w jej wyższych warstwach wzrasta koncentracja gazów coraz to lżejszych, głównie helu i wodoru, które stają się dominującymi składnikami powietrza na wysokości powyżej 1000 km. <br><br>&lt;tit&gt;3.2.1. Tlen, para wodna i dwutlenek węgla w atmosferze&lt;/&gt;<br><br> Powłoka gazowa otaczająca kulę ziemską, podobnie jak litosfera i hydrosfera, w ciągu minionych miliardów lat ulegała wielorakim przemianom. Pierwotny skład i udział gazów atmosferycznych był zupełnie inny. W pierwszym okresie istnienia Ziemi, w wyniku jej szybkiego stygnięcia, atmosfera zawierała głównie azot, dwutlenek węgla i parę wodną.<br> Przyjmuje się, że w wyniku oddziaływania promieniowania nadfioletowego zaczęły
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego