Typ tekstu: Książka
Autor: Brzeziński Jerzy
Tytuł: Metodologia badań psychologicznych
Rok: 1996
problem wyboru".

Ponieważ nie na każde zapotrzebowanie praktyki społecznej w danym okresie określona dyscyplina empiryczna jest w stanie udzielić pozytywnej odpowiedzi przez dostarczenie naukowej podbudowy dla działań praktycznych, więc przedstawiciele praktyki społecznej zmuszeni są sięgać po dane zawarte w wiedzy pozanaukowej (np. wiedza parapsychologiczna, magia, wierzenia).

Nawiasem mówiąc, niekiedy w znacznym stopniu, np. w sferze psychoterapii, praktyka oparta jest na intuicji, zdrowym rozsądku, a nawet myśleniu życzeniowym. Dochodzi też do zderzenia dwóch rodzajów zapotrzebowania zgłaszanego ze strony społecznej praktyki:

- zapotrzebowania autentycznego,

- zapotrzebowania nakazowego (sterowanego instytucjonalnie).

Bywa, że racje naukowe nie zgadzają się z racjami pozanaukowymi, że oczekuje się działań praktycznych zgodnych
problem wyboru".<br><br>Ponieważ nie na każde zapotrzebowanie praktyki społecznej w danym okresie określona dyscyplina empiryczna jest w stanie udzielić pozytywnej odpowiedzi przez dostarczenie naukowej podbudowy dla działań praktycznych, więc przedstawiciele praktyki społecznej zmuszeni są sięgać po dane zawarte w wiedzy pozanaukowej (np. wiedza parapsychologiczna, magia, wierzenia).<br><br>Nawiasem mówiąc, niekiedy w znacznym stopniu, np. w sferze psychoterapii, praktyka oparta jest na intuicji, zdrowym rozsądku, a nawet myśleniu życzeniowym. Dochodzi też do zderzenia dwóch rodzajów zapotrzebowania zgłaszanego ze strony społecznej praktyki:<br><br>- zapotrzebowania autentycznego,<br><br>- zapotrzebowania nakazowego (sterowanego instytucjonalnie).<br><br>Bywa, że racje naukowe nie zgadzają się z racjami pozanaukowymi, że oczekuje się działań praktycznych zgodnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego