Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
gruczoły wpustowe oraz skupienia tkanki limfatycznej, przy czym szczególnie dużo grudek chłonnych spotyka się w uchyłku żołądka świni.
Okolica gruczołów właściwych żołądka i okolica odźwiernikowa są zbudowane podobnie jak u mięsożernych i człowieka.
Żołądek przeżuwaczy
Żołądek przeżuwaczy (ryc. 67) jest żołądkiem złożonym, wielokomorowym i składa się z trzech przedżołądków: 1. żwacza - rumen (ryc. 72), 2. czepca - reticulum (ryc. 73), 3. ksiąg - omasus (ryc. 74) oraz żołądka właściwego, gruczołowego, zwanego trawieńcem - abomasus.
W przedżołądkach odbywają się procesy biologiczne, chemiczne i mechaniczne polegające na przygotowaniu pokarmu bogatego w błonnik do strawienia w żołądku gruczołowym i w dwunastnicy.
Ściana przedżołądków jest zbudowana z: 1
gruczoły wpustowe oraz skupienia tkanki limfatycznej, przy czym szczególnie dużo grudek chłonnych spotyka się w uchyłku żołądka świni.<br>Okolica gruczołów właściwych żołądka i okolica odźwiernikowa są zbudowane podobnie jak u mięsożernych i człowieka.<br>Żołądek przeżuwaczy<br>Żołądek przeżuwaczy (ryc. 67) jest żołądkiem złożonym, wielokomorowym i składa się z trzech przedżołądków: 1. żwacza - rumen (ryc. 72), 2. czepca - reticulum (ryc. 73), 3. ksiąg - omasus (ryc. 74) oraz żołądka właściwego, gruczołowego, zwanego trawieńcem - abomasus.<br>W przedżołądkach odbywają się procesy biologiczne, chemiczne i mechaniczne polegające na przygotowaniu pokarmu bogatego w błonnik do strawienia w żołądku gruczołowym i w dwunastnicy.<br>Ściana przedżołądków jest zbudowana z: 1
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego