Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
Równie tajemniczą grupą są dewońskie Protosalviniales (ryc. 12.2B-D), przypominające pokrojem plechy wspomnianego Spongiophyton i wątrobowce. W uniesionych lejkowatych wyrostkach, zagłębione pośrodku, miały pęcherzykowate organy ze sporami. Występują w tetradach, ich formowanie poprzedzone zatem było przez mejozę, a plecha była diploidalna. To pokolenie sporofitu - stadium wielokomórkowego organizmu między stadium zygoty a formowaniem spor, którego brak ramienicom. Czyżby Protosalvinia była kolejnym stadium ewolucji wiodącej do roślin lądowych? W wodoodpornej (sporopolleninowej) otoczce mieściła się cała tetrada, mejoza zachodziła więc już po uformowaniu spory.
Takie nierozdzielone tetrady spor (kryptospory) są znane już od końca wczesnego ordowiku. Do dziś zachowały je najpierwotniejsze wątrobowce.
Według
Równie tajemniczą grupą są dewońskie Protosalviniales (ryc. 12.2B-D), przypominające pokrojem plechy wspomnianego Spongiophyton i wątrobowce. W uniesionych lejkowatych wyrostkach, zagłębione pośrodku, miały pęcherzykowate organy ze sporami. Występują w tetradach, ich formowanie poprzedzone zatem było przez mejozę, a plecha była diploidalna. To pokolenie sporofitu - stadium wielokomórkowego organizmu między stadium zygoty a formowaniem spor, którego brak ramienicom. Czyżby Protosalvinia była kolejnym stadium ewolucji wiodącej do roślin lądowych? W wodoodpornej (sporopolleninowej) otoczce mieściła się cała tetrada, mejoza zachodziła więc już po uformowaniu spory.<br>Takie nierozdzielone tetrady spor (kryptospory) są znane już od końca wczesnego ordowiku. Do dziś zachowały je najpierwotniejsze wątrobowce.<br>Według
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego