Dom Boży

Słownik języka polskiego PWN

Dom Boży, dom modlitwy «kościół, świątynia»

Porady językowe

dom zakonny werbistów
18.03.2003
Jeżeli piszemy: klasztor Kapucynów, opactwo Benedyktynów, jak zapisać: dom zakonny werbistów. Dużą czy małą literą ostatni wyraz? Przyjmujemy, że dom zakonny wchodzi w skład nazwy, podobnie jak klasztor i opactwo w powyższych przypadkach.
Ach, ubogi żłobie...
31.01.2003
Szanowni Państwo,
w okresie Świąt Bożego Narodzenia śpiewamy kolędę „Ach, ubogi żłobie...”. Nie mogę zrozumieć, dlaczego wszystkie zródła pisane, w jakich sprawdzałem, nawiązują do przedmiotu, jakim jest żłób, a nie do Tego, który w tym żłobie leży. Czy nie powinniśmy śpiewać: „Ach, Ubogi w żłobie...” i wtedy ubogi napisalibyśmy wielką literą?
Z poważaniem
Leszek Mazur
Gwiazdka i Sylwester
3.10.2006
Jaka jest poprawna pisownia słów: sylwester (jako zabawa sylwestrowa, ostatni wieczór w roku) i gwiazdka (w znaczeniu: dostać coś na gwiazdkę)? Słownik ortograficzny nakazuje pisownię małą literą, natomiast uzus moim zdaniem jest inny.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... jako katecheta i pisał doktorat. Praca nosiła tytuł "Lud i Dom Boże w nauce o Kościele świętego Augustyna". Od tego czasu datuje...
  • ... gości. Stawaliśmy bardzo pomału na nogi. W 1959 r. kupiliśmy dom - "Boży Dar", w którym mieszkamy do dziś.

    - W opowieściach pańskich znajomych...
  • ... znajdujących się poza jego widzialnymi granicami. "Sąd rozpoczyna się od domu Bożego" - pisał apostoł Piotr (1 P 4, 17). Sąd Chrystusa jest...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego