ktokolwiek

Wielki słownik ortograficzny PWN

kto•kolwiek kogo•kolwiek, komu•kolwiek, kim•kolwiek

Słownik języka polskiego PWN

ktokolwiek
1. «zaimek komunikujący dowolność lub obojętność wyboru osoby, np. Zostaw klucze komukolwiek w bibliotece.»
2. «zaimek wyrażający negatywną ocenę osoby z punktu widzenia tego, o czym jest mowa, np. Nie nawiązuje się kontaktów z kimkolwiek.»
3. «zaimek komunikujący o dowolności osoby należącej do pewnego zbioru o danej cesze, np. Ktokolwiek do nich przychodził, był serdecznie witany.»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Ktokolwiek by przyszedł…
30.11.2016
Szanowni Państwo,
mam wątpliwość w związku ze zdaniem Ktokolwiek by tam nie przyszedł, był witany z radością. Czy jest ono poprawne i czy takiej samej treści nie niesie zdanie Ktokolwiek by tam przyszedł, był witany z radością?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
kłopotliwy podmiot szeregowy
6.09.2014
Której formy czasownika należy użyć w poniższym zdaniu? „Nie pozwól, żeby cokolwiek ani ktokolwiek powstrzymał/ powstrzymało/ li cię…”.
Łączę wyrazy szacunku
Dorota
ciebie czy Ciebie?
28.08.2002
Z powodów grzecznościowych piszemy Pan, Pani, Ty, Ciebie dużą literą, kiedy zwracamy się do kogoś w liście czy formularzu ankiety. Czy taka duża litera obowiązuje również np. w opowiadaniu, gdzie słowa są cytowane – jeden bohater kieruje je w dialogu do innego?
I druga sytuacja: czasem używa się drugiej osoby, nie mając na myśli bezpośrednio tego, do kogo się zwracamy, lecz „kogoś, kogokolwiek”. Na przykład o atmosferze panującej w jakiejś restauracji możemy pisać tak: „Wchodzisz, a tam nikt się do Ciebie nie odezwie, nikt na Ciebie nie zwróci uwagi, nawet menu Ci nie podadzą”. Mimo użycia drugiej osoby piszę w takim wypadku bardziej o sobie samym niż o adresacie słów (bo to ja tego doświadczyłem i o swoich, a nie jego doświadczeniach piszę). Jeśli więc zdecyduję się (w liście) na taki styl, to czy stosować wielką literę do każdego wystąpienia słowa ty niezależnie od tego, czy w danym wypadku oznacza ono adresata słów czy „mnie, kogoś, kogokolwiek”?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Trochę tak, jak gdyby przez dwa miesiące była niedziela. Trudno kogokolwiek znaleźć, dlatego każde zdobycie informacji jest plusem. Latem łatwiej o...
  • ... komórkowcy zjedli prawie cały tort. Okazało się, że szybszy niż ktokolwiek się spodziewał rozwój telefonii ruchomej na całym świecie spowodował, że...
  • ... pulpa wszechświata.
    Żadnych decyzji, żadnych planów, żadnych wyborów - bo czy
    ktokolwiek dokonuje tu jakichkolwiek wyborów? Jeśli pojawią się takie technologie i...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!