wszelako

Wielki słownik ortograficzny PWN

Słownik języka polskiego PWN

wszelako I «partykuła komunikująca, że treść zdania jest niezgodna z tym, co można wywnioskować z wcześniejszego kontekstu, np. Zebrane fakty zasługują wszelako na szerszą i głębszą interpretację.»
wszelako II «spójnik przyłączający zdanie lub inne wyrażenie, którego treść jest niezgodna z tym, co można wywnioskować z wcześniejszego kontekstu, np. Rozmowy nie doprowadziły do zbliżenia stanowisk, inicjowały wszelako bezpośrednie negocjacje na wysokim szczeblu. »

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Nacechowane spójniki
4.12.2019
Słowa przeto, wszelako, tedy czy jakkolwiek w znaczeniu ‘mimo że’ — są przestarzałe, oficjalne, książkowe czy po prostu rzadko używane?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
ergotrofia i etiotrofia
5.07.2006
Szanowni Państwo!
Próbowałem znaleźć znaczenie słów ergotrofia i etiotrofia w różnych źródłach, bez skutku. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie ich znaczenia.
Z poważaniem,
Jan Łagodowski.
moribund(a)
26.04.2010
Jak poprawnie spolszczyć łacińskie słowo moribundus, oznaczające osobę umierającą? Spotkałem się parę razy z formą moribund, jednak wydaje mi się, że lepiej brzmi (ten) moribunda – przez analogię do (tego) wagabundy (łac. vagabundus).

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... stawiał on jednak w dalszym ciągu opór Anglikom. Spychano go wszelako coraz bardziej ku centralnym prowincjom królestwa.

    HENRYK VI ANGIELSKI - KRÓLEM...
  • ... spontaniczności, a przy okazji trybuną różnych przejawów artystycznego anarchizmu.

    Nikt
    wszelako nie zauważył, że Remont czy Hybrydy chętnie zaludniane przez fanów...
  • ... strugą po stole. Pan Collin z niezmiennym uśmiechem aprobaty, który wszelako tym razem znaczy: "Nic nie szkodzi", obciera zmoczone spodnie, inni...

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego