wybuchowy

Wielki słownik ortograficzny PWN

wybuchowy; -wi

Słownik języka polskiego PWN

wybuchowy
1. «powodujący wybuch lub wybuchający»
2. «taki, który objawia swoje uczucia w sposób gwałtowny; też: właściwy takiej osobie»
3. «o sytuacji: grożący konfliktem»

• wybuchowo • wybuchowość
materiał wybuchowy «substancja chemiczna, wybuchająca pod wpływem uderzenia lub iskry, używana do wyrobu amunicji, kruszenia skał, burzenia itp.»
spółgłoska zwarto-wybuchowa «spółgłoska, przy której wymawianiu powstaje zwarcie narządów mowy, a następnie gwałtowne ich rozwarcie»
żelatyna wybuchowa «materiał wybuchowy o konsystencji galarety»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Dzielimy jabłko na sylaby
27.02.2019
Witam Państwa pytaniem o jabłko.
Jak poprawnie można podzielić wyraz jabłko, przenosząc jego część do innej linijki. Zawsze myślałam, że: ja-błko, jabł-ko i jab-łko to trzy poprawne formy. Wpis w książce do kl. IV szkoły podstawowej informuje, żeby nie dzielić na ja-błko.
Kto się myli?
Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Interpunkcja wyliczeń
7.05.2020
Adam Wolański twierdzi (18.12.), że prawidłowy jest zapis: Drzewa, takie jak sosny i świerki, nie tracą na zimę igliwia.
Nie traktowałabym tej wydzielonej przez niego przecinkami części zdania jako wtrącenia, bo bez niej zdanie traci sens. Część takie jak sosny i świerki określa, o jakie drzewa nam chodzi (iglaste). Według mnie prawidłowy zapis to: Drzewa takie jak sosny i świerki nie tracą na zimę igliwia. Podobnie jak bez przecinka zapiszemy np. dziewczyna taka jak ty.
pasjonat czy fascynat?
5.09.2001
W Słowniku wyrazów obcych słowo pasjonat oznacza osobę wybuchową, łatwo wpadającą w furię, pasję, natomiast np. dziennikarze (oczywiście niektórzy) używają tego słowa w znaczeniu osoby fascynującej się czymś (myślę, że jest to fascynat, ale być może język potoczny wniknął tak mocno do słownictwa, że fascynat to pasjonat). Z góry dziękuję za wyjaśnienie mi długo nurtującej mnie sprawy. Od dziś fascynat waszej strony –
Darek

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... Szwajcarzy, sprytni jak Cyganie, inteligentni jak Belgowie, popędliwi, krzykliwi i wybuchowi jak Włosi, a pewni siebie i swoich racji jak, nie...
  • ... pistoletów sygnałowych, a także amunicji do tej broni uraz materiałów wybuchowych.
    Obowiązek złożenia do depozytu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych...
  • ... zwracał uwagę na policjantów i oddziały wyspecjalizowane w wykrywaniu ładunków wybuchowych. - Nigdy wcześniej nie było tu takiego tłumu. Żyjemy w niebezpiecznym...

Encyklopedia PWN

określona ilość materiału wybuchowego, zwykle kruszącego, tak uformowana, by kształt ładunku umożliwiał efektywne wykonanie pracy:
ładunek z plast. materiału wybuchowego, w postaci węża o dł. ok. 100 m
związki chemiczne lub mieszaniny, w których pod wpływem zewn. impulsu energ. o odpowiedniej intensywności rozwinie się szybka reakcja chem. z wydzieleniem dużych ilości gazów o bardzo wysokiej temperaturze.
wielofazowe mieszaniny wybuchowe o konsystencji ciekłej, plast. lub galaretowatej
zdolność materiałów wybuchowych do reagowania na zewn. bodźce energ. inicjujące proces palenia lub wybuchu

Synonimy

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego