wydobywać

Wielki słownik ortograficzny PWN

wydobywać -am, -ają

Słownik języka polskiego PWN

wydobyćwydobywać
1. «wydostać coś z wnętrza na wierzch»
2. «spowodować powstanie dźwięku, głosu»
3. «uzyskać coś od kogoś z trudem»
4. «pomagając, sprawić, że ktoś pozbył się kłopotów i znalazł się w korzystniejszej sytuacji»
5. «uczynić coś wyrazistym»
6. «kopiąc lub wiercąc szyby w ziemi, wydostać surowce naturalne; też w odniesieniu do węgla: fedrować»
wydobyć sięwydobywać się
1. «wydostać się skądś z trudem»
2. «przedostać się skądś na zewnątrz»
3. «dać się słyszeć»
4. «uwolnić się od kłopotów»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

bursztynnik i bursztyniarz
1.03.2002
Obok wyrazu bursztyniarz pojawia się coraz częściej wyraz bursztynnik oznaczający specjalistę wyrabiającego ozdoby z bursztynu. Istnieje nawet Związek Bursztynników, a nie bursztyniarzy. Słowniki notują jedynie bursztyniarza oznaczającego poszukiwacza i zbieracza bursztynu, a jednocześnie specjalistę od obróbki bursztynu. Czy nie należałoby dopuścić bursztynnika na słownikowe łamy? Bursztynnik (tak jak złotnik) bardziej kojarzy się z obróbką niż bursztyniarz, oznaczający osobę wydobywającą bursztyn (w wiadomościach prasowych występującą często w znaczeniu pejoratywnym jako osoba wydobywająca bursztyn nielegalnie).
anty+fani
1.06.2010
Moje pytanie dotyczy terminu antyfan. Nie znalazłam go ani w słowniku języka polskiego, ani w słowniku ortograficznym, ani w słowniku poprawnej polszczyzny, ani w Korpusie, lecz jest on stale stosowany, w dodatku pisany z dywizem po przedrostku anty. Wiem, że obecnie powstaje wiele neologizmów, które mają niewiele wspólnego z poprawnością językową, zastanawiam się jednak, jak to możliwe, że wszyscy nieustannie popełniają ten sam błąd. Czy stosowanie tego pojęcia ma jakiekolwiek uzasadnienie?
interpunkcja okoliczników
26.05.2013
Jestem agentem ds. obrotu nieruchomościami i mam wątpliwości dotyczące interpunkcji w tekstach ofert. Szczególnie kiedy określa bądź dookreśla się lokalizację danej nieruchomości: „Mieszkanie położone jest na pierwszym piętrze, w bloku czteropiętrowym, na ulicy Mickiewicza, w Katowicach”. Z jednej strony nadmiar przecinków aż razi, ale z drugiej każdy z okoliczników miejsca jest niezależny, a jeśli tak, to znaczy, że są równorzędne, ergo powinno się je rozdzielać.
Pozdrawiam

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... na wstępik, co???
    PANI ZOSIA minka: uwaga-uwaga, będzie niespodzianka.
    Wydobywa z torby litr wódki i stawia na stole Na powodzenie...
  • ... się środki pomocnicze i sprzęt zapasowy zabezpieczający ciągłość funkcjonowania punktu wydobywania i oczyszczania wody.
    Ocenia się, że w toku działań bojowych...
  • ... Otóż zmiana warunków fizykochemicznych środowiska różnych ruchomych obiektów zabytkowych a wydobywanych niejednokrotnie z głębi ziemi i to z różnych głębokości - sprzyja...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego