Jak wziąć udział w akcji Słowo roku?

 
Jak wziąć udział w akcji Słowo roku?
Prosimy wybrać jedno z proponowanych w  ankiecie słów.
Można też zgłaszać własne propozycje za pomocą formularza : rzeczowniki pospolite (nie nazwy własne osób, miejsc czy organizacji) lub inne części mowy. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, zamieszczamy listę kilkunastu słów częstych (nie zawsze najczęstszych) w kolejnych miesiącach i komentowanych na stronie slowanaczasie.uw.edu.pl oraz w galerii: Ciekawostki/Ogólnopolskie słowo roku na stronie sjp.pwn.pl. Nie będziemy uwzględniać słów wulgarnych oraz obrażających konkretne osoby (np. przeróbki nazwisk), narody, religie i inne grupy.
Słowo roku wybieramy do 31 grudnia 2016 na naszej stronie sjp.pwn.pl oraz slowanaczasie.uw.edu.pl.
 
W uzupełnieniu lista 25 słów, które były najbardziej kluczowe w polskiej prasie codziennej w roku 2016 na tle ostatnich 5 lat (na podstawie danych z projektu monitorowania częstości prasy www.slowadnia.clarin-pl.eu):
  ŚDM (Światowe Dni Młodzieży)
  reprywatyzacja, reprywatyzacyjny
  Brexit
  trybunał (konstytucyjny)
  islamski
  pięćset (500+)
  program
  migrant
  państwo (nie tylko islamskie)
  uchodźca
  społecznościowy
  nowoczesny (nie tylko w nazwie partii)
  pucz (w Turcji)
  aborcja, aborcyjny
  pielgrzym
  konstytucyjny (trybunał)
  demokrata (w USA)
  prezydencki (wybory w USA)
  dżihadysta
  obrona (terytorialna/narodowa)
  zamach
  budynek (reprywatyzowany)
 
Słowo mijającego roku poznamy na początku roku 2017. Informacjami o postępie i rozstrzygnięciu akcji podzielimy się z Państwem w przesyłanych na podany e-mail newsletterach, do których dołączymy także komentarze ekspertów na temat najciekawszych zgłoszeń oraz inne ciekawostki językowe.
 
Informacja dotycząca ochrony danych: Twój adres elektroniczny nie będzie przekazywany osobom trzecim! Nasi abonenci otrzymują co pewien czas informacje dotyczące nowości i ciekawostek zamieszczanych w serwisie, a także interesujących ofert wydawnictwa. Przeczytaj więcej o ochronie danych osobowych w naszym serwisie.
 
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego