• Na czasie
  CIS
  Jedno cis wymawiamy „ćis”, drugie cis wymawiamy „c-is”. Jest to jeden z nielicznych w polszczyźnie przykładów tzw. homografii, czyli częściowej homonimii, ograniczonej do tożsamości graficznego kształtu wyrazów (nie całych paradygmatów zresztą, lecz tylko form hasłowych).
  Ten sam rodzaj homonimii reprezentują pas (np. drogowy, wym. „pas”) i pas (w tańcu, wymawiany „pa”), a jeśli wyjść poza formy hasłowe wyrazów, to także np. liniał (do kreślenia linii prostych, wym. „lińjał”) i liniał (tzn. gubił sierść, wym. „lińał”) albo linki (cienkie liny, wym. „linki”) i linki (odsyłacze hipertekstowe, wym. „liŋki”, z tylnojęzykowym ŋ, bądź zwyczajnie „linki”).
  Mirosław Bańko
 • Łatwo pomylić
  LEKKOMYŚLNY
  Jeśli czyjaś stopa była lekka, mógł być nazwany lekkostopym, choć przymiotnik stopy od słowa stopa nie istniał. Nie ma także i słowa myślny, choć są wymyślny i przemyślny.
  Ale, choć przymiotników brak, również i te sytuacje obejmuje reguła mówiąca, że gdy w złożeniu przysłówkowo-przymiotnikowym pierwszy człon określa drugi, pisze się je łącznie. A lekkomyślnym nie nazywamy tego, czyja myśl lekko i szybko biegnie, tylko lekkoducha, pisanego też łącznie.
  Jerzy Bralczyk
 • To ciekawe
  Gorzka prawda
  Czyli: nieprzyjemne fakty, smutna rzeczywistość. Prawda to piękna rzecz, to najwyższa wartość, za prawdę ludzie ginęli.
  Ale też prawda może być niemiła, a gdy wyjdzie na jaw, może, a zdaniem niektórych musi boleć. Cała prawda zapowiada ukrywane wstydliwie niewygodne fakty, naga prawda wbrew pozorom wcale nie jest piękna, a ze smaków tylko gorycz do prawdy pasuje. Wprawdzie dążymy do życia w prawdzie, ale po prawdzie trochę się jej boimy.
  Jerzy Bralczyk
Słowo dnia: kanapka
Sponsorowane

Zagraj z nami!

Chcesz sprawdzić swoją znajomość języka?

Zagraj teraz

Zasady pisowni

98.D.2. [448] Cudzysłów i znak zapytania
Znak zapytania stawiamy albo przed zamykającym cudzysłowem, gdy odnosi się on do treści wyrażenia zawartego w jego obrębie, albo po nim, gdy dotyczy całego zdania; jednocześnie kropka powinna zamykać zdanie oznajmujące, które kończy się cytatem zakończonym znakiem zapytania i cudzysłowem zamykającym, np.
Wspominając minione lata, moglibyśmy powtórzyć za Gałczyńskim: „Ile razem dróg przebytych? Ile ścieżek przedeptanych?”.
Czy dobrze pamiętam ten fragment wiersza Gałczyńskiego: „Więcej Osmańczyka, mniej Grottgera i wszystko będzie cacy”?
... >>

Zmieniają się czasy,
zmieniają się słowa

Zobacz w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, jak przez pół wieku zmieniło się słowo bitnik
Więcej słów

Powiedz to inaczej

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego