Typ tekstu: Książka
Autor: Osek Maria
Tytuł: Rzepak i bobik jako źródło białka w żywieniu świń
Rok: 1996
surowego obniża znacznie wartość odżywczą łubinu żółtego, zwłaszcza dla zwierząt nieprzeżuwających. Duża zawartość włókna w łubinie sprawia, że u świń znaczna część pobranej z łubinu energii brutto nie jest strawiona do końca jelita cienkiego i przechodzi do jelita grubego. W badaniach Tavernera i in. [1983] stanowiło to 32% energii brutto łubinu, podczas gdy z pszenicy tyko 8%.


2.1.3.2. Substancje antyżywieniowe
Wszystkie nasiona roślin strączkowych grubonasiennych zawierają w swoim składzie substancje obniżające wykorzystanie składników pokarmowych bądź też wpływających ujemnie na zdrowie i rozwój zwierząt. Do związków tych należą: alkaloidy, taniny, inhibitory proteaz, lektyny, glikozydy, saponiny i inne.
Alkaloidy występują
surowego obniża znacznie wartość odżywczą łubinu żółtego, zwłaszcza dla zwierząt nieprzeżuwających. Duża zawartość włókna w łubinie sprawia, że u świń znaczna część pobranej z łubinu energii brutto nie jest strawiona do końca jelita cienkiego i przechodzi do jelita grubego. W badaniach Tavernera i in. [1983] stanowiło to 32% energii brutto łubinu, podczas gdy z pszenicy tyko 8%.<br><br>&lt;page nr=17&gt; &lt;gap&gt;<br>&lt;tit1&gt;2.1.3.2. Substancje antyżywieniowe&lt;/&gt;<br>Wszystkie nasiona roślin strączkowych grubonasiennych zawierają w swoim składzie substancje obniżające wykorzystanie składników pokarmowych bądź też wpływających ujemnie na zdrowie i rozwój zwierząt. Do związków tych należą: alkaloidy, taniny, inhibitory proteaz, lektyny, glikozydy, saponiny i inne.<br>Alkaloidy występują
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego