Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
Jan Grudziński, który po bitwie pod Połtawą przedarł się tu z kilkoma tysiącami wojska.
W 1793 zamożny ośrodek rzemiosła, przemysłu i handlu. W mieście zarejestrowano 3225 mieszk. Na jarmarku trwającym cztery tygodnie sprzedawano do tysiąca wołów. Przy mostach przez fosę stały trzy bramy.

W XIXw. intensywny rozwój gospodarczy i napływ żywiołu niemieckiego.
Powstały polskie placówki samoobrony: Bank Ludowy, Towarzystwo Rolnicze, Towarzystwo Pszczelarzy i inne.
W Krotoszynie urodził się 5 VII 1827 gen. Marian Langiewicz, dyktator w pierwszym okresie powstania styczniowego (zm. 1887). Na miejscu jego domu rodzinnego, zniszczonego pożarem, stoi obecnie Szkoła Podstawowa nr 1.
Jarzmo pruskie zrzucił Krotoszyn 1 I
Jan Grudziński, który po bitwie pod Połtawą przedarł się tu z kilkoma tysiącami wojska.<br>W 1793 zamożny ośrodek rzemiosła, przemysłu i handlu. W mieście zarejestrowano 3225 mieszk. Na jarmarku trwającym cztery tygodnie sprzedawano do tysiąca wołów. Przy mostach przez fosę stały trzy bramy.<br><br>W XIXw. intensywny rozwój gospodarczy i napływ żywiołu niemieckiego.<br>Powstały polskie placówki samoobrony: Bank Ludowy, Towarzystwo Rolnicze, Towarzystwo Pszczelarzy i inne.<br>W Krotoszynie urodził się 5 VII 1827 gen. Marian Langiewicz, dyktator w pierwszym okresie powstania styczniowego (zm. 1887). Na miejscu jego domu rodzinnego, zniszczonego pożarem, stoi obecnie Szkoła Podstawowa nr 1.<br>Jarzmo pruskie zrzucił Krotoszyn 1 I
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego