Typ tekstu: Książka
Autor: Stawiński Jerzy
Tytuł: Piszczyk
Rok wydania: 1997
Lata powstania: 1959-1997
dzieła! Przed naszymi oczyma rozciąga się wielki śmietnik historii, pokryty ruinami gigantycznych budowli ludzkiej pychy! Niech człowiek już nigdy nie próbuje zastąpić Boga!
Możemy zaczynać wszystko od zera. Co za okazja dla nowej myśli! Co za szansa dla Polaków!"
A dalej:
"Nie dopuszczajcie do życia publicznego doktrynerów cudzego i własnego chowu!
Nie tolerujcie gadaniny o wyższości Polaków nad innymi narodami, szczególnie sąsiednimi! Swym postępowaniem zaprzeczajcie opiniom, jakoby Polacy byli anarchistami, bałaganiarzami, nierobami i drobnymi spekulantami. Czy mamy się dalej wstydzić, że jesteśmy Polakami?
Postępujcie w życiu tak, jak wam dyktuje zdrowy rozsądek!
Nie liczcie na cudowną interwencję boską w naszą historię
dzieła! Przed naszymi oczyma rozciąga się wielki śmietnik historii, pokryty ruinami gigantycznych budowli ludzkiej pychy! Niech człowiek już nigdy nie próbuje zastąpić Boga!<br>Możemy zaczynać wszystko od zera. Co za okazja dla nowej myśli! Co za szansa dla Polaków!"<br>A dalej:<br>"Nie dopuszczajcie do życia publicznego doktrynerów cudzego i własnego chowu!<br>Nie tolerujcie gadaniny o wyższości Polaków nad innymi narodami, szczególnie sąsiednimi! Swym postępowaniem zaprzeczajcie opiniom, jakoby Polacy byli anarchistami, bałaganiarzami, nierobami i drobnymi spekulantami. Czy mamy się dalej wstydzić, że jesteśmy Polakami?<br>Postępujcie w życiu tak, jak wam dyktuje zdrowy rozsądek!<br>Nie liczcie na cudowną interwencję boską w naszą historię
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego