Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
Francję i Niderlandy, wielu z nich przemierzało szlak wiodący do Stambułu. Misjonarze polscy pojawiali się w Persji i na Dalekim Wschodzie (w Indiach oraz w Chinach).
Od XVII wieku poczynając, polscy zesłańcy zaludniają Syberię. Nie wspominamy już o częstych (nieraz nawet kilkakrotnych) podróżach jednej osoby do Niemiec, Francji, Niderlandów czy Anglii.
"Nasz polski naród z przyrodzenia rad pątnuje, bo zawsze chuć ma do chodzenia"#pisał Klonowic. Na wyraźny brak polskiej drukowanej literatury podróżniczej zwracał przed laty uwagę Brückner, pisząc: "Cała Polska szlachecka była na rozjezdnem, ależ nikt choćby o przewodniku po Włoszech nie pomyślał".
Istotnie, jakże niewiele książek tego typu trafiało
Francję i Niderlandy, wielu z nich przemierzało szlak wiodący do Stambułu. Misjonarze polscy pojawiali się w Persji i na Dalekim Wschodzie (w Indiach oraz w Chinach).<br>Od XVII wieku poczynając, polscy zesłańcy zaludniają Syberię. Nie wspominamy już o częstych (nieraz nawet kilkakrotnych) podróżach jednej osoby do Niemiec, Francji, Niderlandów czy Anglii.<br>"Nasz polski naród z przyrodzenia rad pątnuje, bo zawsze chuć ma do chodzenia"#pisał Klonowic. Na wyraźny brak polskiej drukowanej literatury podróżniczej zwracał przed laty uwagę Brückner, pisząc: "Cała Polska szlachecka była na rozjezdnem, ależ nikt choćby o przewodniku po Włoszech nie pomyślał".<br>Istotnie, jakże niewiele książek tego typu trafiało
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego