Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 02.05 (5)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2005
światowej cywilizacji, też stał się ofiarą wojny. Ostatnio o niszczenie jego zabytków oskarżono polskich żołnierzy. Faktycznie, antyczne ruiny to nie najlepsze miejsce na obóz wojskowy, ale nieporównanie większe zniszczenia spowodowali sami Irakijczycy, z Saddamem Husajnem na czele.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA

W drugiej połowie XIX w. archeolodzy europejscy kilkakrotnie prowadzili wykopaliska w Babilonie, ale niezbyt spektakularne rezultaty zniechęcały kolejnych badaczy. Dopiero w 1889 r., przy wsparciu cesarza Wilhelma II, regularne prace rozpoczęli tam badacze niemieccy odsłaniając w 1902 r. monumentalną Bramę Isztar, której glazurowana powłoka trafiła do Muzeum Pergamonu w Berlinie.

Starożytny Babilon Bab-ili - Brama Boga, tak brzmiała nazwa miasta nad Eufratem
światowej cywilizacji, też stał się ofiarą wojny. Ostatnio o niszczenie jego zabytków oskarżono polskich żołnierzy. Faktycznie, antyczne ruiny to nie najlepsze miejsce na obóz wojskowy, ale nieporównanie większe zniszczenia spowodowali sami Irakijczycy, z Saddamem Husajnem na czele.&lt;/&gt;<br><br>&lt;au&gt;AGNIESZKA KRZEMIŃSKA&lt;/&gt;<br><br>W drugiej połowie XIX w. archeolodzy europejscy kilkakrotnie prowadzili wykopaliska w Babilonie, ale niezbyt spektakularne rezultaty zniechęcały kolejnych badaczy. Dopiero w 1889 r., przy wsparciu cesarza Wilhelma II, regularne prace rozpoczęli tam badacze niemieccy odsłaniając w 1902 r. monumentalną Bramę Isztar, której glazurowana powłoka trafiła do Muzeum Pergamonu w Berlinie.<br><br>Starożytny Babilon Bab-ili - Brama Boga, tak brzmiała nazwa miasta nad Eufratem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego