Typ tekstu: Książka
Autor: Karol Modzelewski
Tytuł: Barbarzyńska Europa
Rok: 2004
przejaw niskiej kondycji społecznej frilingów. Jego zdaniem sascy liberi pozostawali pod osobistym zwierzchnictwem i władztwem gruntowym edelingów75.
Ani jednak pieniężna równowartość wergeldu saskiego frilinga (160 dużych solidów), ani jego stosunek do wergeldu lita (2 : 1) nie przemawiają za tezą, jakoby stał on niżej od zwykłych wolnych Franków, Fryzów, Alemanów lub Bawarów. W Prawie Sasów mamy raczej do czynienia z wywyższeniem plemiennej arystokracji niż z degradacją plemiennego pospólstwa. Nie ulega też wątpliwości, że Karol Wielki starał się w podbitej Saksonii umocnić pozycję społeczną edelingów i skłonić ich do współpracy z Frankami.
Tak zwana Capitulatio de partibus Saxoniae z 785 r. była czymś
przejaw niskiej kondycji społecznej frilingów. Jego zdaniem sascy liberi pozostawali pod osobistym zwierzchnictwem i władztwem gruntowym edelingów75.<br> Ani jednak pieniężna równowartość wergeldu saskiego frilinga (160 dużych solidów), ani jego stosunek do wergeldu lita (2 : 1) nie przemawiają za tezą, jakoby stał on niżej od zwykłych wolnych Franków, Fryzów, Alemanów lub Bawarów. W Prawie Sasów mamy raczej do czynienia z wywyższeniem plemiennej arystokracji niż z degradacją plemiennego pospólstwa. Nie ulega też wątpliwości, że Karol Wielki starał się w podbitej Saksonii umocnić pozycję społeczną edelingów i skłonić ich do współpracy z Frankami.<br> Tak zwana Capitulatio de partibus Saxoniae z 785 r. była czymś
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego