Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fronda
Nr: 9.10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1998
długo prawica będzie silna na poziomie tej mocnej prawdy, mocnego przekazu ideowego, tak długo będzie mogła dawać skuteczne zaplecze dla trudnych decyzji politycznych. Bo ludzie nigdy nie zgodzą się na jakiekolwiek wyrzeczenia, jeśli nie będą mieli dobrej, głębokiej motywacji.

Grzebałem niedawno w swojej biblioteczce i przypadkowo znalazłem pewne zdanie Le Bona: "Wraz z zanikiem ideału naród zatraca swą spójność i siłę, zamienia się w luźne zbiorowisko jednostek utrzymujących się tylko sztucznie przez pewien czas dzięki instytucjom. Ludzie rozdarci przez najsprzeczniejsze interesy nie potrafią sobą rządzić, domagają się, aby ktoś kierował nawet ich najdrobniejszymi czynami".

- Mówisz, że rozwiązania szczegółowe nie mogą przesłonić
długo prawica będzie silna na poziomie tej mocnej prawdy, mocnego przekazu ideowego, tak długo będzie mogła dawać skuteczne zaplecze dla trudnych decyzji politycznych. Bo ludzie nigdy nie zgodzą się na jakiekolwiek wyrzeczenia, jeśli nie będą mieli dobrej, głębokiej motywacji.<br><br> Grzebałem niedawno w swojej biblioteczce i przypadkowo znalazłem pewne zdanie Le Bona: "Wraz z zanikiem ideału naród zatraca swą spójność i siłę, zamienia się w luźne zbiorowisko jednostek utrzymujących się tylko sztucznie przez pewien czas dzięki instytucjom. Ludzie rozdarci przez najsprzeczniejsze interesy nie potrafią sobą rządzić, domagają się, aby ktoś kierował nawet ich najdrobniejszymi czynami".<br><br> - Mówisz, że rozwiązania szczegółowe nie mogą przesłonić
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego