Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 33
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2000
nie wzięła udziału w walkach.
Wobec ofensywy Armii Czerwonej gen. Rozwadowski przekonał Piłsudskiego o konieczności przyspieszenia o jeden dzień uderzenia znad Wieprza. Rozpoczęło się ono 16 sierpnia. Przyniosło pełny sukces. Tuchaczewski zarządził odwrót.
W polskim zwycięstwie miał swój udział gen. Sikorski, który podjął skuteczne działania na północnym Mazowszu, gen. Józef Haller, który sformował Armię Ochotniczą, a później jako dowódca Frontu przyczynił się do utrzymania Warszawy, i Józef Piłsudski, który potrafił wzniecić wolę walki w oddziałach, które rozpoczęły uderzenie znad Wieprza. Wszystkie nitki Bitwy Warszawskiej znajdowały się w rękach gen. Rozwadowskiego, który w tych decydujących dniach zastępował w Warszawie Wodza Naczelnego.
Gen
nie wzięła udziału w walkach.<br>Wobec ofensywy Armii Czerwonej gen. Rozwadowski przekonał Piłsudskiego o konieczności przyspieszenia o jeden dzień uderzenia znad Wieprza. Rozpoczęło się ono 16 sierpnia. Przyniosło pełny sukces. Tuchaczewski zarządził odwrót.<br>W polskim zwycięstwie miał swój udział gen. Sikorski, który podjął skuteczne działania na północnym Mazowszu, gen. Józef Haller, który sformował Armię Ochotniczą, a później jako dowódca Frontu przyczynił się do utrzymania Warszawy, i Józef Piłsudski, który potrafił wzniecić wolę walki w oddziałach, które rozpoczęły uderzenie znad Wieprza. Wszystkie nitki Bitwy Warszawskiej znajdowały się w rękach gen. Rozwadowskiego, który w tych decydujących dniach zastępował w Warszawie Wodza Naczelnego.<br>Gen
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego