Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
na prośbę dyrektora teatru, Harela, wykreślił ją z tekstu jeszcze przed premierą. Do stylu groteski w przeznaczonych dla teatru dramatach Hugo już nie wróci; zachowa z niego natomiast upodobanie do efektów kontrastu - w charakterze tytułowej bohaterki Lukrecji Borgii, w łączeniu tragizmu z elementami komicznymi w Marii Tudor.
Dzieje kontaktów Wiktora Hugo z teatrem to dzieje ustawicznych zmagań, zgody na kompromisy i gwałtownych protestów, walki na wszystkich frontach o swobodę twórcy: przeciw oporom aktorów, cenzorom, publiczności. Ustawicznie popadał w konflikty, czasem aż do granic sądowych procesów.
W końcu lat trzydziestych Wiktor Hugo był inspiratorem narodzin teatru Renaissance, który przez kilka lat wystawiał
na prośbę dyrektora teatru, Harela, wykreślił ją z tekstu jeszcze przed premierą. Do stylu groteski w przeznaczonych dla teatru dramatach Hugo już nie wróci; zachowa z niego natomiast upodobanie do efektów kontrastu - w charakterze tytułowej bohaterki Lukrecji Borgii, w łączeniu tragizmu z elementami komicznymi w Marii Tudor.<br>Dzieje kontaktów Wiktora Hugo z teatrem to dzieje ustawicznych zmagań, zgody na kompromisy i gwałtownych protestów, walki na wszystkich frontach o swobodę twórcy: przeciw oporom aktorów, cenzorom, publiczności. Ustawicznie popadał w konflikty, czasem aż do granic sądowych procesów.<br>W końcu lat trzydziestych Wiktor Hugo był inspiratorem narodzin teatru Renaissance, który przez kilka lat wystawiał
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego