Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 31
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
licznych zakrętach, którą wydostać się można na płaskowzgórze Mangup, na którym widnieją ruiny średniowiecznej twierdzy i miasteczko Fedoro, zwane przez Tatarów Mangup-Kale.
Warto też zwiedzić półwysep "Aj-Todor", a na nim "Jaskółcze Gniazdo" i ślady osiedla Taurów, a także Rzymian, którzy tu przebywali prawie 300 lat. Cypel zawdzięcza sławę "Jaskółczemu Gniazdu" - zameczkowi, zbudowanemu w 1911 roku przez architekta A. Szerwuda na polecenie niemieckiego barona Steigela, który zburzył stojącą w tym miejscu willę (własność rosyjskiej milionerki Rachmanowej) i postawił zameczek 40 metrów nad poziom wody na stromej skale, kopiując średniowieczne wzory nadreńskie.
Wielką osobliwość stanowi też wodospad Uczan-Su, odległy od
licznych zakrętach, którą wydostać się można na płaskowzgórze Mangup, na którym widnieją ruiny średniowiecznej twierdzy i miasteczko Fedoro, zwane przez Tatarów Mangup-Kale.<br>Warto też zwiedzić półwysep "Aj-Todor", a na nim "Jaskółcze Gniazdo" i ślady osiedla Taurów, a także Rzymian, którzy tu przebywali prawie 300 lat. Cypel zawdzięcza sławę "Jaskółczemu Gniazdu" - zameczkowi, zbudowanemu w 1911 roku przez architekta A. Szerwuda na polecenie niemieckiego barona Steigela, który zburzył stojącą w tym miejscu willę (własność rosyjskiej milionerki Rachmanowej) i postawił zameczek 40 metrów nad poziom wody na stromej skale, kopiując średniowieczne wzory nadreńskie.<br>Wielką osobliwość stanowi też wodospad Uczan-Su, odległy od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego