Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Fakt
Nr: 02.02 (27)
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
najstarszych świąt - Ofiarowanie Pańskie
Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jest na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni. Zgodnie z prawem żydowskim 40 dni po narodzeniu dziecka rodzice ofiarowywali je w świątyni Bogu. Ten obyczaj to pamiątka cudownego wyzwolenia ludu Izraela z niewoli egipskiej.
Dlaczego więc ten dzień obchodzony jest również jako święto Matki Boskiej Gromnicznej? Bo to Maryja przyniosła do świątyni Jezusa i ofiarowała Go Panu. Z kolei płonąca świeca, gromnica, to symbol Chrystusa, który sam o sobie mówił, że jest światłością świata. Innymi słowy, zapalone świece to symbol wiary chrześcijan.
Zwyczaj święcenia świec w kościele ma już tysiąc lat. Po mszy wierni z
najstarszych świąt - Ofiarowanie Pańskie&lt;/&gt;<br>Święto Ofiarowania Pańskiego obchodzone jest na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni. Zgodnie z prawem żydowskim 40 dni po narodzeniu dziecka rodzice ofiarowywali je w świątyni Bogu. Ten obyczaj to pamiątka cudownego wyzwolenia ludu &lt;name type="place"&gt;Izraela&lt;/&gt; z niewoli egipskiej.<br>Dlaczego więc ten dzień obchodzony jest również jako święto Matki Boskiej Gromnicznej? Bo to Maryja przyniosła do świątyni Jezusa i ofiarowała Go Panu. Z kolei płonąca świeca, gromnica, to symbol Chrystusa, który sam o sobie mówił, że jest światłością świata. Innymi słowy, zapalone świece to symbol wiary chrześcijan.<br>Zwyczaj święcenia świec w kościele ma już tysiąc lat. Po mszy wierni z
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego