Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Powszechny
Nr: 43
Miejsce wydania: Kraków
Rok wydania: 1993
Rok powstania: 1994
oraz skłonność do tworzenia teorii (lub np. poetyckich wizji), które często źle się sprawdzają w życiu albo nie sprawdzają się wcale.
Intelektualiści (podobnie jak nieintelektualiści) miewają romanse, z których wychodzą bez godności, dręczą żony, nie zawsze oddają dług i wbrew głoszonym poglądom bywają konformistami.
Rzadko też przypominają Apolla czy "Dyskobola" Myrona.
Jeśli więc ktoś nie lubi intelektualistów i to nawet wszystkich bez wyjątku (choć bywają przecież wśród nich i ludzie przystojni, zdrowi i zacni) - trudno odmówić mu tego prawa. A nawet wyrażać z tego powodu zdziwienie.
Nieporozumienie zaczyna się dopiero wtedy, kiedy ów "ktoś" stara się swą awersję uzasadniać "naukowo".
Paul
oraz skłonność do tworzenia teorii (lub np. poetyckich wizji), które często źle się sprawdzają w życiu albo nie sprawdzają się wcale.<br>Intelektualiści (podobnie jak &lt;orig&gt;nieintelektualiści&lt;/&gt;) miewają romanse, z których wychodzą bez godności, dręczą żony, nie zawsze oddają dług i wbrew głoszonym poglądom bywają konformistami.<br>Rzadko też przypominają Apolla czy "Dyskobola" Myrona.<br>Jeśli więc ktoś nie lubi intelektualistów i to nawet wszystkich bez wyjątku (choć bywają przecież wśród nich i ludzie przystojni, zdrowi i zacni) - trudno odmówić mu tego prawa. A nawet wyrażać z tego powodu zdziwienie.<br>Nieporozumienie zaczyna się dopiero wtedy, kiedy ów "ktoś" stara się swą awersję uzasadniać "naukowo".<br>Paul
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego