Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
reminiscencjami magii i koncepcji kosmologicznych. Pająk występował obok wieszanego na Boże Narodzenie podłaźniczka, wierzchołka jedliny, zawieszonego szpicem do dołu. Święta kreowały specjalny nastrój, nie wolny od tajemnicy, reliktów zbiorowej pamięci ludu. Dopiero w XX w.

przyszła do nas z Niemiec moda na stojące drzewka, udekorowane jabłuszkami, orzechami i kolorowymi girlandami.
Pająki utożsamiano niekiedy ze "światami", podwieszoną luźno u powały kulista forma, zlepioną z opłatków. Zarówno "Świat", jak i lekki, chybotliwy pająk, poruszały się pod wpływem ciepłego powietrza bądź wprawione ręka w ruch wirowy, tworząc ludowy pierwowzór ruchomych rzeźb Caldera.
W pierwszej połowie XIX w. pająk stanowił już stały element dekoracji izby
reminiscencjami magii i koncepcji kosmologicznych. Pająk występował obok wieszanego na Boże Narodzenie podłaźniczka, wierzchołka jedliny, zawieszonego szpicem do dołu. Święta kreowały specjalny nastrój, nie wolny od tajemnicy, reliktów zbiorowej pamięci ludu. Dopiero w XX w. <br>&lt;page nr=108&gt;<br>przyszła do nas z Niemiec moda na stojące drzewka, udekorowane jabłuszkami, orzechami i kolorowymi girlandami. <br>Pająki utożsamiano niekiedy ze "światami", podwieszoną luźno u powały kulista forma, zlepioną z opłatków. Zarówno "Świat", jak i lekki, chybotliwy pająk, poruszały się pod wpływem ciepłego powietrza bądź wprawione ręka w ruch wirowy, tworząc ludowy pierwowzór ruchomych rzeźb Caldera. <br>W pierwszej połowie XIX w. pająk stanowił już stały element dekoracji izby
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego