Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
i na wzgórzach. Szukali miejsc najważniejszych w pejzażu.
Znak Boży winien dominować. Myśl ta towarzyszyła nie tylko fundatorom przydrożnych krzyży, ale i ludziom, którzy wznieśli na szczycie Giewontu wielki, żelazny krzyż, by górował nad Polską, rozdartą zaborami.
Krzyże i kapliczki wznoszono w podobnych intencjach. Krzyż kierował myśli ku Bogu, ofierze Pana Jezusa, uświęcał miejsce wiecznego spoczynku. Kapliczka, a także figura świętego na słupie bądź na kolumnie, odwoływały się do pośrednictwa Matki Boskiej lub poszczególnych świętych, jako że w pobożności ludu ważną rolę odgrywa. kult świętych, zwłaszcza konkretnych ich wizerunków, słynących łaskami.
Kult świętych miejsc, przetrwa. w wierzeniach związanych z krzyżami i kapliczkami
i na wzgórzach. Szukali miejsc najważniejszych w pejzażu. <br>Znak Boży winien dominować. Myśl ta towarzyszyła nie tylko fundatorom przydrożnych krzyży, ale i ludziom, którzy wznieśli na szczycie Giewontu wielki, żelazny krzyż, by górował nad Polską, rozdartą zaborami. <br>Krzyże i kapliczki wznoszono w podobnych intencjach. Krzyż kierował myśli ku Bogu, ofierze Pana Jezusa, uświęcał miejsce wiecznego spoczynku. Kapliczka, a także figura świętego na słupie bądź na kolumnie, odwoływały się do pośrednictwa Matki Boskiej lub poszczególnych świętych, jako że w pobożności ludu ważną rolę odgrywa. kult świętych, zwłaszcza konkretnych ich wizerunków, słynących łaskami. <br>Kult świętych miejsc, przetrwa. w wierzeniach związanych z krzyżami i kapliczkami
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego