Typ tekstu: Książka
Autor: Makuszyński Kornel
Tytuł: Szatan z siódmej klasy
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1937
dzieci się bawią!" Zabawa zaczynała być straszna. Każda błyskawica oświetlała mętną kałużę w piwnicy, coraz to szybciej rosnącą. Adaś przegiąwszy się dotknął palcami ziemi i poczuł wodę. Równocześnie krzyknął Francuz:
- Woda! Co robić?
- Nic... Czekać... Czy pan może wstać? - W żaden sposób.
- Niech się pan przynajmniej oprze o ścianę... Och! Piorun uderzył gdzieś w pobliżu.
Burza ryknęła wszystkimi głosami, zbełtanymi i splątanymi. Szumy i poszumy, świsty i poświsty, bulgotania i mlaskania słychać było razem i na przemiany. Wiatr nie huczał, lecz jadowicie chichotał radując się zniszczeniem. A ponad wszystkimi głosami górowało jakby bolesne wycie: Jak mówi Słowacki:
"I słychać jęk szatanów
dzieci się bawią!" Zabawa zaczynała być straszna. Każda błyskawica oświetlała mętną kałużę w piwnicy, coraz to szybciej rosnącą. Adaś przegiąwszy się dotknął palcami ziemi i poczuł wodę. Równocześnie krzyknął Francuz:<br>- Woda! Co robić?<br>- Nic... Czekać... Czy pan może wstać? - W żaden sposób.<br>- Niech się pan przynajmniej oprze o ścianę... Och! Piorun uderzył gdzieś w pobliżu.<br>Burza ryknęła wszystkimi głosami, zbełtanymi i splątanymi. Szumy i poszumy, świsty i poświsty, bulgotania i mlaskania słychać było razem i na przemiany. Wiatr nie huczał, lecz jadowicie chichotał radując się zniszczeniem. A ponad wszystkimi głosami górowało jakby bolesne wycie: Jak mówi Słowacki:<br>"I słychać jęk szatanów
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego