Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
Głaz pamiątkowy.
Niewielki parking przydrożny.

136km

Granica Jastrowia, po prawej obiekty wytwórni prefabrykatów betonowych.

138km

JASTROWIE

Miasto (8800 mieszk.), 100m n.p.m., na skraju tzw. Pagórków Jastrowskich i doliny Gwdy. Węzeł drogowy. Wytwórnia betonów, zakłady rowerowe - oddział "Rometu", wytwórnia konserw, duże żwirownie.

W przeszłości osada na pograniczu Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, na skraju starostwa ujsko-pilskiego. Położenie na skrzyżowaniu dróg handlowych od XVIw. przyczyniło się do rozwoju osady. W 1602 prawa miejskie. W 1 poł. XVIIw. 1200 mieszk.; duże jarmarki na konie, m.in.
na św. Jana (24 VI) i św. Michała (29 IX). W XVIIIw. rozwój sukiennictwa. W 2
Głaz pamiątkowy.<br>Niewielki parking przydrożny.<br><br>136km<br><br>Granica Jastrowia, po prawej obiekty wytwórni prefabrykatów betonowych.<br><br>138km<br><br>&lt;tit&gt;JASTROWIE&lt;/&gt;<br><br>Miasto (8800 mieszk.), 100m n.p.m., na skraju tzw. Pagórków Jastrowskich i doliny Gwdy. Węzeł drogowy. Wytwórnia betonów, zakłady rowerowe - oddział "Rometu", wytwórnia konserw, duże żwirownie.<br><br>W przeszłości osada na pograniczu Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, na skraju starostwa ujsko-pilskiego. Położenie na skrzyżowaniu dróg handlowych od XVIw. przyczyniło się do rozwoju osady. W 1602 prawa miejskie. W 1 poł. XVIIw. 1200 mieszk.; duże jarmarki na konie, m.in.<br>na św. Jana (24 VI) i św. Michała (29 IX). W XVIIIw. rozwój sukiennictwa. W 2
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego