Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
bywa przedmiotem żartu:

Argus napierwej k woli Jazonowi
Zbudował nawę Esonowicowi,
W której po złote runo jechał potem
Z wielkim kłopotem.

Jazon był synem Aisona (Esona) - Jazon Esonowic to żartobliwe patronimicum urobione na modłę słowiańską. Żart o Jazonie kontynuuje autor:

Czarownica to Medea sprawiła,
Że go tą złotą wełną nabawiła.
Rozkoszny Jazon bywszy bohatyrzem
Został kuszniérzem.

Poemat o pracy, a nie o wojennych czynach, nie jest bynajmniej odejściem od wzorów literatury antycznej. Jest rezultatem wyboru innej tradycji, nie homeryckiej mianowicie, lecz hezjodejskiej.
Hezjod (VIII/VII w. p.n.e.), najstarszy po Homerze poeta grecki, autor Teogonii oraz Pracy i dni, uchodził
bywa przedmiotem żartu:<br><br>&lt;q&gt;Argus napierwej k woli Jazonowi<br>Zbudował nawę Esonowicowi,<br>W której po złote runo jechał potem<br>Z wielkim kłopotem.&lt;/&gt;<br><br>Jazon był synem Aisona (Esona) - Jazon Esonowic to żartobliwe patronimicum urobione na modłę słowiańską. Żart o Jazonie kontynuuje autor:<br><br>&lt;q&gt;Czarownica to Medea sprawiła,<br>Że go tą złotą wełną nabawiła.<br>Rozkoszny Jazon bywszy bohatyrzem<br>Został kuszniérzem.&lt;/&gt;<br><br>Poemat o pracy, a nie o wojennych czynach, nie jest bynajmniej odejściem od wzorów literatury antycznej. Jest rezultatem wyboru innej tradycji, nie homeryckiej mianowicie, lecz hezjodejskiej.<br>Hezjod (VIII/VII w. p.n.e.), najstarszy po Homerze poeta grecki, autor Teogonii oraz Pracy i dni, uchodził
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego