Typ tekstu: Książka
Autor: Mrożek Sławomir
Tytuł: Vatzlav
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1968
biedni.
JUSTYNA - Co mam z tym wspólnego?
GENIUSZ - Poczekaj. Wiadomo, że nie ma żadnej rzeczy, która by nie miała swojego przeciwieństwa. Więc jeżeli istnieje niesprawiedliwość, musi też istnieć sprawiedliwość.
JUSTYNA - I co, jest?
GENIUSZ - Nie.
JUSTYNA - Szkoda.
GENIUSZ - Ale musi.
JUSTYNA - Jakże musi, kiedy nie ma?
GENIUSZ - Od czego rozum? Rozumem, córeczko, wszystko się ułoży, bo świat jest rozumny. Więc jeśli nie ma sprawiedliwości, to należy ją wymyślić. Ja, rozumem zapładniając konieczność, zrodziłem ciebie. (z prawej strony wchodzi Vatzlav. Na palcu ma pierścień, na szyi na złotym łańcuchu złoty zegarek)
SCENA 20
GENIUSZ - Ty jesteś sprawiedliwością.
JUSTYNA - To znaczy jaka jestem
biedni.<br>JUSTYNA - Co mam z tym wspólnego?<br>GENIUSZ - Poczekaj. Wiadomo, że nie ma żadnej rzeczy, która by nie miała swojego przeciwieństwa. Więc jeżeli istnieje niesprawiedliwość, musi też istnieć sprawiedliwość.<br>JUSTYNA - I co, jest?<br>GENIUSZ - Nie.<br>JUSTYNA - Szkoda.<br>GENIUSZ - Ale musi.<br>JUSTYNA - Jakże musi, kiedy nie ma?<br>GENIUSZ - Od czego rozum? Rozumem, córeczko, wszystko się ułoży, bo świat jest rozumny. Więc jeśli nie ma sprawiedliwości, to należy ją wymyślić. Ja, rozumem zapładniając konieczność, zrodziłem ciebie. (z prawej strony wchodzi Vatzlav. Na palcu ma pierścień, na szyi na złotym łańcuchu złoty zegarek)<br>&lt;tit1&gt;SCENA 20&lt;/&gt;<br>GENIUSZ - Ty jesteś sprawiedliwością.<br>JUSTYNA - To znaczy jaka jestem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego