Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
pracy z głównymi wytycznymi "manifestu" uchwalonego przez rozszerzone Plenum Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej w kwietniu 1964 r.
Kierownictwo partii nie obawia się by wybuchy uczuć antysowieckich spowodować mogły interwencję na wzór węgierskiej w roku 1956. Partia rumuńska nie zamierza zrywać z Moskwą, dąży natomiast do maksymalnego uniezależnienia się od Sowietów tak w sensie gospodarczym jak i politycznym.
Inicjatorem nowej polityki rumuńskiej jest Georghiu-Dej, pierwszy sekretarz KC i szef biura politycznego. Georghiu-Dej dążył systematycznie do wydobycia swego kraju spod kontroli sowieckiej. W roku 1958 na skutek jego nieustępliwych żądań Sowiety wycofały swoje garnizony wojskowe: terytorium Rumunii.
"Manifest" rozszerzonego Plenum
pracy z głównymi wytycznymi "manifestu" uchwalonego przez rozszerzone Plenum Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej w kwietniu 1964 r.<br>Kierownictwo partii nie obawia się by wybuchy uczuć antysowieckich spowodować mogły interwencję na wzór węgierskiej w roku 1956. Partia rumuńska nie zamierza zrywać z Moskwą, dąży natomiast do maksymalnego uniezależnienia się od Sowietów tak w sensie gospodarczym jak i politycznym.<br>Inicjatorem nowej polityki rumuńskiej jest Georghiu-Dej, pierwszy sekretarz KC i szef biura politycznego. Georghiu-Dej dążył systematycznie do wydobycia swego kraju spod kontroli sowieckiej. W roku 1958 na skutek jego nieustępliwych żądań Sowiety wycofały swoje garnizony wojskowe: terytorium Rumunii.<br>"Manifest" rozszerzonego Plenum
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego