Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
1939 r., ministrowie spraw zagranicznych, radziecki, Wiaczesław Mołotow, i niemiecki, Joachim von Ribbentrop, podpisali przygotowany już wcześniej układ dwustronny. Składał się on z dwóch części. Pierwsza stanowiła typowy pakt o nieagresji i została podana do publicznej wiadomości. Druga miała charakter tajny i zakładała dokonanie rozbioru Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Ustalono w niej powstanie wspólnej granicy niemiecko-radzieckiej na rzekach: Narew, Wisła i San, a także włączenie Finlandii, Estonii, Łotwy i Besarabii (część Rumunii) w sferę wpływów ZSRR, Litwa zaś została oddana w ręce III Rzeszy.

Podpisanie układu Ribbentrop-Mołotow stworzyło Hitlerowi korzystne warunki do zaatakowania Polski. Ostatniego dnia
1939 r., ministrowie spraw zagranicznych, radziecki, Wiaczesław Mołotow, i niemiecki, Joachim von Ribbentrop, podpisali przygotowany już wcześniej układ dwustronny. Składał się on z dwóch części. Pierwsza stanowiła typowy pakt o nieagresji i została podana do publicznej wiadomości. Druga miała charakter tajny i zakładała dokonanie rozbioru Polski i innych państw Europy Środkowo-Wschodniej.<br>Ustalono w niej powstanie wspólnej granicy niemiecko-radzieckiej na rzekach: Narew, Wisła i San, a także włączenie Finlandii, Estonii, Łotwy i Besarabii (część Rumunii) w sferę wpływów ZSRR, Litwa zaś została oddana w ręce III Rzeszy.<br><br>Podpisanie układu Ribbentrop-Mołotow stworzyło Hitlerowi korzystne warunki do zaatakowania Polski. Ostatniego dnia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego