Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
kalcytowe rurki cementujące się do podłoża - kornulity. Dowodem takich pokrewieństw jest sposób wydzielania szkieletu tuż po metamorfozie osiadłej na podłożu larwy poza tym znany tylko u mszywiołów. Prawdopodobnie ich potomkami były rozpowszechnione w stanie kopalnym (do końca triasu) spiralne rureczki Microconchus, przypominające kształtem dzisiejsze wieloszczety Spirorbis i długo tak identyfikowane.
Szkielet osiadłych wieloszczetów, których spiralne aparaty czułkowe łatwo dziś napotkać między rafowymi koralami i gąbkami, formuje się w całkiem odmienny sposób. Być może w wyniku nabycia zdolności do bezpłciowego rozmnażania przez pączkowanie drobne kornulity typu Cornulitozoon dały początek kolonijnym mszywiołom (Bryozoa).
Od początku ordowiku mszywioły opanowały zespoły rafowe i otaczające je
kalcytowe rurki cementujące się do podłoża - kornulity. Dowodem takich pokrewieństw jest sposób wydzielania szkieletu tuż po metamorfozie osiadłej na podłożu larwy poza tym znany tylko u mszywiołów. Prawdopodobnie ich potomkami były &lt;page nr=156&gt; rozpowszechnione w stanie kopalnym (do końca triasu) spiralne rureczki Microconchus, przypominające kształtem dzisiejsze wieloszczety Spirorbis i długo tak identyfikowane.<br>Szkielet osiadłych wieloszczetów, których spiralne aparaty czułkowe łatwo dziś napotkać między rafowymi koralami i gąbkami, formuje się w całkiem odmienny sposób. Być może w wyniku nabycia zdolności do bezpłciowego rozmnażania przez pączkowanie drobne kornulity typu Cornulitozoon dały początek kolonijnym mszywiołom (Bryozoa).<br>Od początku ordowiku mszywioły opanowały zespoły rafowe i otaczające je
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego