Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 30
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
krowy. Sadzonki przyjęły się i wyrastające coraz to wyżej drzewa zaczęły zasłaniać krzyż przed wzrokiem ludzi. Dzisiaj już mało kto wie, że na szczycie tej zalesionej góry wznosi się Krzyż Grunwaldzki, postawiony tam dla uczczenia 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem.
Niemcy krzyża nie zniszczyli, bo nie wiedzieli, co on upamiętnia. Tabliczkę z napisem, że jest to krzyż grunwaldzki, ludzie odjęli i ukryli. Została ona ponownie w lipcu 1947 roku poświęcona i przytwierdzona do krzyża. Stało się tak dzięki staraniom ówczesnego proboszcza szaflarskiego ks. prałata Jana Humpoli.
W niedzielę 6 lipca 1947 roku czytano ogłoszenie z ambony: W przyszłą niedzielę o godzinie
krowy. Sadzonki przyjęły się i wyrastające coraz to wyżej drzewa zaczęły zasłaniać krzyż przed wzrokiem ludzi. Dzisiaj już mało kto wie, że na szczycie tej zalesionej góry wznosi się Krzyż Grunwaldzki, postawiony tam dla uczczenia 500-lecia zwycięstwa pod Grunwaldem.<br>Niemcy krzyża nie zniszczyli, bo nie wiedzieli, co on upamiętnia. Tabliczkę z napisem, że jest to krzyż grunwaldzki, ludzie odjęli i ukryli. Została ona ponownie w lipcu 1947 roku poświęcona i przytwierdzona do krzyża. Stało się tak dzięki staraniom ówczesnego proboszcza szaflarskiego ks. prałata Jana Humpoli.<br>W niedzielę 6 lipca 1947 roku czytano ogłoszenie z ambony: W przyszłą niedzielę o godzinie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego