Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Nowa Fantastyka
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1996
Jacek Dukaj
Arthur C. Clarke: Młot Boga. Tłum. Magdalena Kucharska. Alkazar 1994

KRYTYCY O FANTASTYCE
Maciej Parowski
Kabaret teologiczny

Fantastyczny kosmos bardzo długo pozostawał dziedziną ateistycznej obietnicy i laickiego pedagogicznego projektu.

1. We wczesnych książkach Lema na pokładach kosmicznych statków znajdziemy Doktora, Koordynatora, Chemika, Fizyka, Inżyniera, Cybernetyka. Ni Księdza, ni Teologa tam nie uświadczysz.
Nie prosili się, fakt. Lecz gdyby nawet wyrazili chęć odbycia gwiezdnej podróży, na pewno nie zostaliby zaproszeni.
2. Mówi się, że Lem uciekł przed socrealizmem do przodu - w naukę, w przestworza. Uciekając, zabrał się jednak z obozem postępu, a ten księdza ani Boga nie lubił.
Fantastyczny kosmos
Jacek Dukaj&lt;/au&gt;&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt;Arthur C. Clarke: Młot Boga. Tłum. Magdalena Kucharska. Alkazar 1994&lt;/tit&gt;<br><br>&lt;tit&gt;KRYTYCY O FANTASTYCE&lt;/tit&gt;<br>&lt;div type="art" sex="m"&gt;&lt;au&gt;Maciej Parowski&lt;/au&gt;<br>&lt;tit&gt;Kabaret teologiczny&lt;/tit&gt;<br><br>&lt;intro&gt;Fantastyczny kosmos bardzo długo pozostawał dziedziną ateistycznej obietnicy i laickiego pedagogicznego projektu.&lt;/intro&gt;<br><br>1. We wczesnych książkach Lema na pokładach kosmicznych statków znajdziemy Doktora, Koordynatora, Chemika, Fizyka, Inżyniera, Cybernetyka. Ni Księdza, ni Teologa tam nie uświadczysz.<br>Nie prosili się, fakt. Lecz gdyby nawet wyrazili chęć odbycia gwiezdnej podróży, na pewno nie zostaliby zaproszeni.<br>2. Mówi się, że Lem uciekł przed socrealizmem do przodu - w naukę, w przestworza. Uciekając, zabrał się jednak z obozem postępu, a ten księdza ani Boga nie lubił.<br>Fantastyczny kosmos
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego