Typ tekstu: Tekst pisany
Autor: Cywiński Bohdan
Tytuł: Rodowody niepokornych
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1971
sięgających tamtej najwcześniejszej epoki, Ludwik Krzywicki:

Na studenckich poddaszach - słynnym warszawskim Czwartaku - przyjmowano więc przybranych w nihilistyczne kostiumy przybyszów i zdarzało się, że chętnie słuchano nowinek o rosyjskich terrorystach. Sama idea przenikała głównie stamtąd, choć ten i ów przypominał sobie rodzinne tradycje Worcella, mickiewiczowskiej Trybuny Ludów czy spisek księdza Ściegiennego.
W jakiej mierze można jednak wiązać z wzorami znad Newy konkretne przejawy działalności polskiego ruchu rewolucyjnego?
Badając historię tego ruchu w obu społeczeństwach, widzi się zdumiewająco mało zbieżności, analogii czy wpływów, zwłaszcza gdy się zważy, że oba ruchy miały w końcu miejsce w jednym i tym samym państwie.
Organizatorzy przybywali wprawdzie z głębi
sięgających tamtej najwcześniejszej epoki, &lt;name type="person"&gt;Ludwik Krzywicki&lt;/&gt;:<br>&lt;gap&gt;<br>Na studenckich poddaszach - słynnym warszawskim Czwartaku - przyjmowano więc przybranych w nihilistyczne kostiumy przybyszów i zdarzało się, że chętnie słuchano nowinek o rosyjskich terrorystach. Sama idea przenikała głównie stamtąd, choć ten i ów przypominał sobie rodzinne tradycje Worcella, mickiewiczowskiej &lt;name type="tit"&gt;Trybuny Ludów&lt;/&gt; czy spisek &lt;name type="person"&gt;księdza Ściegiennego&lt;/&gt;.<br>W jakiej mierze można jednak wiązać z wzorami znad Newy konkretne przejawy działalności polskiego ruchu rewolucyjnego?<br>Badając historię tego ruchu w obu społeczeństwach, widzi się zdumiewająco mało zbieżności, analogii czy wpływów, zwłaszcza gdy się zważy, że oba ruchy miały w końcu miejsce w jednym i tym samym państwie.<br>Organizatorzy przybywali wprawdzie z głębi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego