Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
zagranicznych III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop, po raz kolejny zażądał od II Rzeczypospolitej zgody na przyłączenie Gdańska do Niemiec oraz na przeprowadzenie eksterytorialnej, czyli wyłączonej spod polskiej kontroli, linii kolejowej i autostrady, mających połączyć Niemcy z Prusami Wschodnimi.

Wydarzenia te, a szczególnie ostateczny rozbiór Czechosłowacji przez Niemców, zmusiły Francję i Wielką Brytanię do zajęcia zdecydowanego stanowiska. Oba państwa, chcąc powstrzymać ekspansję niemiecką, udzieliły Polsce, Rumunii i Grecji gwarancji bezpieczeństwa. Jednocześnie rządy francuski i angielski zaproponowały dyplomacji radzieckiej włączenie ZSRR w system obronny Europy przed III Rzeszą.

Tymczasem 5 maja 1939 r. minister Beck w swym historycznym przemówieniu określił granice ustępstw, jakich nie
zagranicznych III Rzeszy, Joachim von Ribbentrop, po raz kolejny zażądał od II Rzeczypospolitej zgody na przyłączenie Gdańska do Niemiec oraz na przeprowadzenie eksterytorialnej, czyli wyłączonej spod polskiej kontroli, linii kolejowej i autostrady, mających połączyć Niemcy z Prusami Wschodnimi.<br><br>Wydarzenia te, a szczególnie ostateczny rozbiór Czechosłowacji przez Niemców, zmusiły Francję i Wielką Brytanię do zajęcia zdecydowanego stanowiska. Oba państwa, chcąc powstrzymać ekspansję niemiecką, udzieliły Polsce, Rumunii i Grecji gwarancji bezpieczeństwa. Jednocześnie rządy francuski i angielski zaproponowały dyplomacji radzieckiej włączenie ZSRR w system obronny Europy przed III Rzeszą.<br><br>Tymczasem 5 maja 1939 r. minister Beck w swym historycznym przemówieniu określił granice ustępstw, jakich nie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego