Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
Nowotarskiej.

1913 16 marca. Inauguracja skautingu w Szkole Przemysłu Drzewnego i Gimnazjum. W Zakopanem osiada twórca polskiego harcerstwa - Andrzej Małkowski z żoną Olgą.

3 sierpnia. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę murowanego gmachu Muzeum Tatrzańskiego.

1914 1 sierpnia. Wybuch I wojny światowej. Z Zakopanego do I Brygady Legionów wyruszają m.in. Władysław Orkan, Wacław Sieroszewski, Mariusz Zaruski, Jerzy Żuławski. Na cały okres wojny osiada w Zakopanem Stefan Żeromski.

grudzień. Żeromski i Kasprowicz zakładają międzypartyjną organizację niepodległościową z siedzibą w restauracji Karpowicza. Przetrwała do 1916 roku.

1917 Książęco-Biskupi Komitet otwiera w willi "Nosal" na Bystrem zakład leczniczy dla dzieci chorych na gruźlicę
Nowotarskiej.<br><br> 1913 16 marca. Inauguracja skautingu w Szkole Przemysłu Drzewnego i Gimnazjum. W Zakopanem osiada twórca polskiego harcerstwa - Andrzej Małkowski z żoną Olgą. <br><br> 3 sierpnia. Poświęcenie kamienia węgielnego pod budowę murowanego gmachu Muzeum Tatrzańskiego.<br><br> 1914 1 sierpnia. Wybuch I wojny światowej. Z Zakopanego do I Brygady Legionów wyruszają m.in. Władysław Orkan, Wacław Sieroszewski, Mariusz Zaruski, Jerzy Żuławski. Na cały okres wojny osiada w Zakopanem Stefan Żeromski.<br><br> grudzień. Żeromski i Kasprowicz zakładają międzypartyjną organizację niepodległościową z siedzibą w restauracji Karpowicza. Przetrwała do 1916 roku.<br><br> 1917 Książęco-Biskupi Komitet otwiera w willi "Nosal" na Bystrem zakład leczniczy dla dzieci chorych na gruźlicę
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego