Typ tekstu: Książka
Autor: Olszewski Daniel
Tytuł: Dzieje chrześcijaństwa w zarysie
Rok: 1996
sposób niemal sakramentalny Chrystusa ukrzyżowanego i uwielbionego. Wierzono, że w jego umęczonym ciele był obecny Chrystus, podobnie jak w chlebie eucharystycznym.
Wiarę w tak pojmowany ideał męczeństwa dobrze wyraża opis śmierci św. Polikarpa, biskupa Smyrny, pisany wkrótce po jego męczeństwie (ok. 156 r.). Zawiera on wyraźne aluzje do ofiary eucharystycznej: .
Wymownym, a zarazem głęboko wzruszającym świadectwem wiary w przedstawiony powyżej ideał męczeństwa jest list do Rzymian św. Ignacego, biskupa Antiochii, pisany w drodze do Rzymu (ok. 110 r.), gdzie czekała go śmierć męczeńska.

Ideał dziewictwa
Ideałowi męczeństwa nie ustępował w doniosłości ideał dziewictwa. Św. Paweł apostoł uzasadnia dziewictwo "obecnymi utrapieniami" (1
sposób niemal sakramentalny Chrystusa ukrzyżowanego i uwielbionego. Wierzono, że w jego umęczonym ciele był obecny Chrystus, podobnie jak w chlebie eucharystycznym.<br>Wiarę w tak pojmowany ideał męczeństwa dobrze wyraża opis śmierci &lt;name type="person"&gt;św. Polikarpa, biskupa Smyrny&lt;/&gt;, pisany wkrótce po jego męczeństwie (ok. 156 r.). Zawiera on wyraźne aluzje do ofiary eucharystycznej: &lt;gap&gt;.<br>Wymownym, a zarazem głęboko wzruszającym świadectwem wiary w przedstawiony powyżej ideał męczeństwa jest list do Rzymian św. Ignacego, biskupa Antiochii, pisany w drodze do Rzymu (ok. 110 r.), gdzie czekała go śmierć męczeńska. &lt;gap&gt;<br><br>&lt;tit1&gt;Ideał dziewictwa&lt;/&gt; <br>Ideałowi męczeństwa nie ustępował w doniosłości ideał dziewictwa. Św. Paweł apostoł uzasadnia dziewictwo "&lt;q&gt;obecnymi utrapieniami&lt;/&gt;" (1
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego