Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
wiarą w odnawialność sił przyrody: gwiazdy, słońce, księżyc, drzewka. Nawiązanie do przyrody występuje również w nazwach zdobin, na co zwróciły uwagę Fryś-Pietraszkowa i Kunczyńska-Iracka (1988, s. 246), pisząc, iż takie nazwy, jak wiatraczki, grabki, pazurki, jedlinki, serduszka wiążą się z symbolicznymi ujęciami drzew, roślin czy narzędzi ludzkiej pracy.
Zachętą do podtrzymywania tradycji pisanek były konkursy, organizowane w latach 1950-1970 na Śląsku Opolskim. Teraz konkursów nie ma, a w sklepach cepeliowskich konkurują z autentykami drewniane jajka malowane olejną farbą.

PIECZYWO ODŚWIĘTNE
Chleb się szanowało. Bez chleba nie było życia. Kreślono krzyż na nowym bochenku. Nikt nie ośmieliłby się wyrzucić
wiarą w odnawialność sił przyrody: gwiazdy, słońce, księżyc, drzewka. Nawiązanie do przyrody występuje również w nazwach zdobin, na co zwróciły uwagę Fryś-Pietraszkowa i Kunczyńska-Iracka (1988, s. 246), pisząc, iż takie nazwy, jak wiatraczki, grabki, pazurki, jedlinki, serduszka wiążą się z symbolicznymi ujęciami drzew, roślin czy narzędzi ludzkiej pracy. <br>Zachętą do podtrzymywania tradycji pisanek były konkursy, organizowane w latach 1950-1970 na Śląsku Opolskim. Teraz konkursów nie ma, a w sklepach cepeliowskich konkurują z autentykami drewniane jajka malowane olejną farbą. <br>&lt;page nr=169&gt;<br> &lt;tit&gt;PIECZYWO ODŚWIĘTNE&lt;/&gt;<br>Chleb się szanowało. Bez chleba nie było życia. Kreślono krzyż na nowym bochenku. Nikt nie ośmieliłby się wyrzucić
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego