Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2930
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
ręczniku
Rodzina Zeltnerów w 1895 r. przekazała relikwię ("w nie zamkniętej urnie stał słoik szklany, zapieczętowany czerwonym lakiem; w słoiku był proszek brunatnoczarny, gruby, sypki" - donosi korespondent prasy warszawskiej ks. Baraniecki) do Muzeum Narodowego Polskiego w Raperswilu, gdzie zdecydowano się otworzyć zamkniętą (jednak) urnę.
Serce Kościuszki było zanurzone w alkoholu, "a ponieważ ten się jeszcze nie ulotnił zupełnie, znaleźliśmy serce w doskonałym stanie. Doktor je wyjął, obmył, oczyścił, przyrządził płyn - gliceryna z odpowiednimi dodatkami - w płyn ten serce włożył i zabezpieczył je w ten sposób na przyszłość" - relacjonował Zygmunt Miłkowski.
Ręcznik, którym wycierano serce, znajduje się w Muzeum Historycznym miasta Poznania i
ręczniku&lt;/&gt;<br>Rodzina &lt;name type="person"&gt;Zeltnerów&lt;/&gt; w 1895 r. przekazała relikwię ("&lt;q&gt;w nie zamkniętej urnie stał słoik szklany, zapieczętowany czerwonym lakiem; w słoiku był proszek brunatnoczarny, gruby, sypki&lt;/&gt;" - donosi korespondent prasy warszawskiej ks. Baraniecki) do Muzeum Narodowego Polskiego w Raperswilu, gdzie zdecydowano się otworzyć zamkniętą (jednak) urnę.<br>Serce Kościuszki było zanurzone w alkoholu, "&lt;q&gt;a ponieważ ten się jeszcze nie ulotnił zupełnie, znaleźliśmy serce w doskonałym stanie. Doktor je wyjął, obmył, oczyścił, przyrządził płyn - gliceryna z odpowiednimi dodatkami - w płyn ten serce włożył i zabezpieczył je w ten sposób na przyszłość&lt;/&gt;" - relacjonował Zygmunt Miłkowski.<br>Ręcznik, którym wycierano serce, znajduje się w Muzeum Historycznym miasta Poznania i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego