Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kwartalnik Historii Nauki i Techniki
Nr: 1
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1980
ostatecznie - jako rozstrzygający - zakaz uprawiania alchemii wydany przez Kościół, a także przez niektórych władców (np. Anglii); przy tej ostatniej wiadomości, a także obok, przy porównaniu alchemików z pieskiem Ezopa powołał się na dzieło Horniusa, jedno ze źródeł, z których bezpośrednio korzystał.
W końcu notatki Chmielowski podał nazwy sześciu 2planet, jakimi alchemicy określali metale, opuściwszy błędnie jedną, Marsa i - zacytował za Jonstonem anegdotę o Pico de Mirandola ("Picus Mirandula"), który chwalił się, że zna dwadzieścia sposobów robienia "złota artyficyjalnego" i dla tego napisano mu na nagrobku "auri ex plumbo Collectori". .
Wreszcie wiadomości o występowaniu metali (zwłaszcza szlachetnych, złota i srebra), a także
ostatecznie - jako rozstrzygający - zakaz uprawiania alchemii wydany przez Kościół, a także przez niektórych władców (np. Anglii); przy tej ostatniej wiadomości, a także obok, przy porównaniu alchemików z pieskiem Ezopa powołał się na dzieło Horniusa, jedno ze źródeł, z których bezpośrednio korzystał.<br> W końcu notatki Chmielowski podał nazwy sześciu 2planet, jakimi alchemicy określali metale, opuściwszy błędnie jedną, Marsa i - zacytował za Jonstonem anegdotę o Pico de Mirandola ("Picus Mirandula"), który chwalił się, że zna dwadzieścia sposobów robienia "złota &lt;orig&gt;artyficyjalnego&lt;/orig&gt;" i dla tego napisano mu na nagrobku "&lt;foreign&gt;auri ex plumbo Collectori&lt;/foreign&gt;". &lt;page nr=160&gt;.<br> Wreszcie wiadomości o występowaniu metali (zwłaszcza szlachetnych, złota i srebra), a także
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego