Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2918
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
filmu krótkometrażowego. W poprzednich latach nagrody otrzymali:
Bohdan Kosiński, Jan Lenica i Raymond Depardon.
Arcydzieła na ogół rodzą się nietypowo. Historia ekranizacji "Alicji w krainie czarów" ukończonej przez Jana ˇVankmajera w 1987 r. wydaje się szczególnie niezwykła.
Wszystko zaczęło się kilka lat wcześniej od wizyty w Pradze znanych realizatorów filmów animowanych z Londynu, braci Stephena i Timothy'ego Quay, i ich producenta Kietha Griffitha. Filmowców urzekły pokazane im na prywatnym seansie dzieła praskiego reżysera, którego filmy były niemal nieosiągalne na Zachodzie i rzadko oglądane we własnym kraju.
Vankmajer, zapytany po projekcji o swoje plany, odparł, że jego marzeniem jest adaptacja "Alicji w
filmu krótkometrażowego. W poprzednich latach nagrody otrzymali: <br>Bohdan Kosiński, Jan Lenica i &lt;name type="person"&gt;Raymond Depardon&lt;/&gt;.<br>Arcydzieła na ogół rodzą się nietypowo. Historia ekranizacji "Alicji w krainie czarów" ukończonej przez &lt;name type="person"&gt;Jana ˇVankmajera&lt;/&gt; w 1987 r. wydaje się szczególnie niezwykła.&lt;/&gt;<br>Wszystko zaczęło się kilka lat wcześniej od wizyty w Pradze znanych realizatorów filmów animowanych z Londynu, braci &lt;name type="person"&gt;Stephena i Timothy'ego Quay&lt;/&gt;, i ich producenta &lt;name type="person"&gt;Kietha Griffitha&lt;/&gt;. Filmowców urzekły pokazane im na prywatnym seansie dzieła praskiego reżysera, którego filmy były niemal nieosiągalne na Zachodzie i rzadko oglądane we własnym kraju.<br>&lt;name type="person"&gt;Vankmajer&lt;/&gt;, zapytany po projekcji o swoje plany, odparł, że jego marzeniem jest adaptacja "&lt;name type="tit"&gt;Alicji w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego